Chystá se nástupce slavného Concordu. Nadzvukový letoun pro civilní dopravu bude mít také vojenské verze

První z nové generace civilních nadzvukových letadel se teprve chystá, ale už se uvažuje o vojenských variantách. Společnosti Northrop Grumman a Boom Supersonic podepsaly na mezinárodním leteckém veletrhu ve Farnborough dohodu o vývoji speciálních variant nadzvukového letounu Overture společnosti Boom pro rychlou reakci.

Když v roce 2003 uskutečnil poslední nadzvukový dopravní letoun Concorde svůj poslední let, nastala v leteckém a kosmickém odvětví technologická přestávka, jakou jsme nezažili od konce misí Apollo. Když se anglo-francouzské letadlo naposledy dotklo asfaltu, svět přišel o celou třídu schopností. Například o schopnost přepravovat cestující a náklad v trvalém letu na mezikontinentální vzdálenosti rychlostí výrazně převyšující rychlost zvuku.

Důvodů, proč se tak stalo, bylo mnoho, ale o generaci později se civilní nadzvukové lety vracejí, protože z rýsovacích prken se do výroby dostávají úspornější konstrukce s novými technologiemi trupu a křídel, které minimalizují nechvalně známý sonický třesk.

Jedním ze soupeřů v tomto závodě je společnost Boom Supersonics, která pracuje na nadzvukovém linkovém letadle Overture o délce 71 m, schopném přepravit až 80 cestujících rychlostí 1,7 Mach nad vodou a 0,94 Mach nad pevninou. Tato nadzvuková cestovní rychlost by byla dvakrát vyšší než u běžných dopravních letadel a umožnila by let z Tokia do Seattlu trvající čtyři a půl hodiny.

První let letounu Overture je naplánován na rok 2026 a jeho uvedení do služby na rok 2029, ale nová dohoda se společností Northrop Grumman naznačuje, že americká armáda a spojenecké země mají zájem o nové varianty vhodné pro mise rychlé reakce pro armádu a vládu. Takovéto křížení vojenských a civilních letadel je běžnou dohodou, která trvá již desítky let.

Vzhledem k tomu, že inkoust na dohodě ještě ani nezaschl, jsou podrobnosti o spolupráci na místě zatím skoupé, ale nové varianty by mohly být využívány pro mise k přepravě vojáků, doručování zdravotnického materiálu, provádění lékařských evakuací a pro průzkumné mise k monitorování rozsáhlých oblastí.

„Společně můžeme zajistit, aby naši vojenští zákazníci měli k dispozici varianty letounu Overture pro mise, kde jsou rozhodující pokročilé schopnosti systému a rychlost,“ řekl Tom Jones, prezident společnosti Northrop Grumman Aeronautics Systems.

Zdroj: newatlas.com