ChatGPT-4 je nyní dostupný zhruba za 430 korun. Má dostat oči i uši v podobě technologií

Společnost OpenAI nepřestává svého chatbota vylepšovat a nedávno vydala aktualizaci GPT-4, přičemž GPT-5 bude následovat ještě letos. GPT-4 je nyní k dispozici všem uživatelům služby ChatGPT Plus za měsíční poplatek 20 dolarů, v přepočtu za cca 430 Kč, případně můžete mít přístup k některým jeho funkcím zdarma v aplikacích, jako je Bing Chat. Klíčovou funkcí GPT-4 je podpora multimodálního zadávání. Na rozdíl od předchozích variant ChatGPT můžete nyní chatbotovi poskytovat informace prostřednictvím více vstupních metod, včetně textu a obrázků.

Bot také podporuje více jazyků. Vylepšeny byly také odpovědi ChatGPT, včetně jeho schopnosti skládat zkoušky, přičemž GPT-4 získal prakticky v každé zkoušce nejlepší hodnocení. Společnost OpenAI chce navíc ChatGPT vybavit očima a ušima prostřednictvím doplňků, které mu umožní připojit se k živému internetu pro konkrétní úkoly. Tato samostatná aktualizace by měla fungovat na všech aktualizacích softwaru, včetně GPT-4 a GPT-5, jak uvádí web BGR.

Vzhledem k tomu, že GPT-4 je pro ChatGPT tak rozsáhlou aktualizací, nedá se očekávat, že by OpenAI dokázala s nadcházející aktualizací GPT-5 tak brzy výrazně překonat schopnosti GPT-4. Ale proslýchá se, že GPT-5 bude mít tak působivé schopnosti, které budou hraničit s obecnou umělou inteligencí (AGI). AGI lze vysvětlit tak, že konverzační boti jako ChatGPT budou k nerozeznání od lidí. To by chatbotům umožnilo porozumět jakémukoli pojmu a úkolu stejně jako člověk. To by výrazně zlepšilo schopnost robota řešit jakýkoli problém.

I když GPT-5 nemusí dosáhnout úrovně AGI, očekáváme, že aktualizace přinese výrazná zlepšení, která překonají schopnosti GPT-4. Výcvik GPT-5 by měl být dokončen v prosinci. Společnost OpenAI by mohla vydat aktualizaci ChatGPT, jakmile bude k dispozici, stejně jako v případě aktualizace GPT-4. Společnost OpenAI může mít prozatímní verzi GPT-4.5 připravenou v září nebo říjnu.

Očekává se, že po zavedení GPT-5 budou platit stejná pravidla pro přístup k nejnovější verzi ChatGPT. Nový generativní engine umělé inteligence by měl být pro uživatele služby Bing Chat a některých dalších aplikací zdarma. Je však možné, že se v těchto aplikacích dočkáme pouze funkcí souvisejících s vyhledáváním. Uživatelé, kteří chtějí mít přístup k celé škále funkcí GPT-5, se možná budou muset stát členy ChatGPT Plus. To znamená, že za přístup k nejnovějšímu modelu generativní umělé inteligence budou platit poplatek ve výši nejméně 20 dolarů měsíčně, v přepočtu cca 430 Kč.

Existuje však přinejmenším jedna potenciální překážka, která by mohla ovlivnit rozšíření GPT-5. Regulátoři ochrany osobních údajů v Evropě začínají vyšetřovat praktiky společnosti OpenAI. Jedna země již dokonce zakázala ChatGPT a tou je Itálie. Nemluvě o tom, že někteří lidé se obávají negativních důsledků zavádění vylepšení AI tak rychlým tempem. Tento vývoj může vést ke zpoždění zavádění budoucích aktualizací.

Zdroj: bgr.com