Česká Tatra dobývá Ukrajinu. Její podvozky hrají klíčovou roli v modernizaci ukrajinské armády

Česká automobilová firma Tatra Trucks a.s. hraje klíčovou roli v modernizaci ukrajinské armády, poskytující technologie a podvozky pro různé vojenské účely.

Od roku 2004 Tatra vyvíjí specializované těžké armádní nákladní vozidla řady 815-7 s flexibilním modulárním designem. Tyto vozidla se stala úspěšným produktem, oblíbeným v armádách napříč Evropou a Asií, včetně Indie.

V roce 2021 ukrajinská armáda začala využívat podvozky Tatra pro různé vojenské účely, včetně modernizovaného 220mm odpalovacího zařízení 9P140 (RSZV „Uragan“) a samohybných odpalovacích zařízení PJ-10 BrahMos. Také se na podvozku Tatra 815-7 typ 8×8 objevil ukrajinský multifunkční radarový komplex „Mineral-U“, píše portál Militarnyj.

Významným krokem byl přechod raketového komplexu Neptun na podvozky Tatra 815-7 s kolovým vzorcem 8×8 v roce 2021, což značně zvýšilo spolehlivost a výkonnost těchto systémů. Ukrajina také pořídila verze Tatra T815-7T3R31 8×8 R1 pro raketový komplex 360MC „Neptun“, s využitím pro mobilní velitelská stanoviště a transport-nakladače.

Tatra Trucks a.s. se tak stala klíčovým hráčem v modernizaci ukrajinské armády, poskytující technologické řešení pro různé vojenské aplikace a zároveň si udržuje silnou přítomnost na mezinárodní scéně jako významný dodavatel vojenské techniky.

Zdroj: Militarnyj