Byl spatřen čínský bombardér s novou vzdušnou balistickou střelou

Na sociálních sítích se objevila fotografie, která nabízí dosud nejjasnější pohled na bombardér Xian H-6N. Byl spatřen s něčím, co vypadá jako balistická střela odpalovaná ze vzduchu (ALBM) pod trupem.

Nový raketový systém se údajně nazývá YJ-21. Odborníci se domnívají, že hlavice samonaváděcí střely je ovladatelná a nadzvuková. Je údajně navržen tak, aby zasahoval jak pozemní cíle, tak válečné lodě.

Odborníci předpokládají, že dolet střely může být až 1 500 kilometrů a její rychlost je 9 mach. Je schopná proniknout impozantní obranou letadlových lodí a způsobit zničující poškození při nárazu.

Zprávy námořnictva Čínské lidové osvobozenecké armády naznačují, že raketový systém YJ-21 byl vyvinut s využitím technických řešení protilodní balistické střely DF-21D.

Raketový systém YJ-21, který je součástí impozantní rodiny čínských raket, které se hovorově nazývají „zabijáci letadlových lodí“, podtrhuje čínské zaměření na boj proti skupinám amerických letadlových lodí, které jsou považovány za silné symboly námořní dominance a globální projekce moci.

Zdroj: Militarnyi, Defence blog