Africký vědec vyvinul technologii, která by mohla vymýtit malárii z afrického kontinentu

Muž jménem Abdoulaye Diabate, významný vědec narozený v Burkině Faso, překonal v mládí život ohrožující malárii. Tento traumatický zážitek ho motivoval k vědeckému úsilí o nalezení efektivního řešení této smrtelné nemoci, která postihuje miliony lidí, zejména v západoafrickém regionu.

Dle CNN muž vyvinul inovativní techniku genového pohonu, která by mohla změnit pravidla v boji proti malárii. Tato technologie spočívá v genetické úpravě komárů, kteří přenášejí nemoc. Sterilní genově upravení samci komárů jsou uvolněni do prostředí, čímž postupně vyčerpávají populaci komárů samiček a zastavují přenos malárie. Komáři prostě sexuálně samičky vytíží.

Portál Wio News uvádí, že muž za svůj výzkum získal v roce 2023 prestižní cenu Falling Walls Prize, což přineslo naději v boji proti malárii v Burkině Faso, kde je nemocí ohroženo téměř celé obyvatelstvo.

Přestože tato technologie slibuje revoluční pokrok, existují obavy ohledně jejího ekologického a ethického dopadu. Zdravotnické autority a ochranářské skupiny zdůrazňují potřebu pečlivého zkoumání dopadů technologie genového pohonu na životní prostředí a ekosystémy.

Vědec a jeho tým si jsou vědomi těchto obav a zdůrazňují, že budou pečlivě zohledněny v procesu vývoje projektu. Vědec se stal symbolem naděje v boji proti malárii a jeho výzkum může být klíčem k porážce této smrtelné nemoci, která dusí rozvoj Afriky a ohrožuje životy milionů lidí.

Zdroje: CNN, Wio News