BTR-4 Bucefal. Podívejte se, co zbylo z ukrajinského „Rosomáku“ po střetu s minou

BTR-4 Bucefal je kolový obrněný transportér vyvinutý a vyrobený ukrajinským závodem Malyšev v Charkově. Válka na Ukrajině ukázala mnohé výhody tohoto vybavení, ale jedno nové video dokumentuje téměř nemožný výkon, a to přežití vozidla po najetí na minu.

BTR-4 Bucefal je ukrajinský kolový obrněný transportér, který se sériově vyrábí od roku 2014. Ačkoli se vzhledově podobá ruským transportérům řady BTR-80 (a starším), jedná se o zcela novou konstrukci, vyvinutou silami ukrajinského průmyslu, jak jsme již psali na Techsvětu.

Transportér BTR-4 Bucefal prokázal svou účinnost během bojů na Ukrajině. Ukrajinci zveřejnili videa, na kterých vozidlo BTR-4 ničí ruský průzkumný transportér BRM-1K palbou z 30mm kanónu. Vozidlo také zvítězilo ve střetu, na který teoreticky nemělo nárok, a to v bitvě s tankem T-72B3M, který se mu podařilo poškodit.

BTR-4 Bucefal po najetí na minu

Nové video zveřejněné Ukrajinci ukazuje těžce poškozené vozidlo BTR-4 po najetí na minu. Bohužel chybí podrobnosti o typu miny a okolnostech, za kterých k výbuchu došlo. Specifikace vozidla BTR-4 (ve variantě BTR-4MV) uvádí, že je schopno přežít výbuch až 8 kg TNT, jak píše server Army Technology.

Roztržené úlomky tyčového pancíře, který chrání hlavní pancíř před staršími kumulativními střelami, svědčí o výbuchu pod některou z předních náprav, kde není posádka, která zaujímá pozice úplně vpředu (velitel a řidič) a v zadní části vozidla. Nad oběma předními nápravami se nachází pohonný systém.

Dřívější videa pořízená ještě v roce 2014 v Doněcké oblasti ukazují, že vozidlo je velmi silně ostřelováno z ručních zbraní a granátometů, ale dokáže masivní ostřelování přežít a stáhnout se.

Bez ohledu na tovární specifikaci tak ukrajinská konstrukce získává vysoké hodnocení, které si zaslouží tím spíše, že vozidla byla od roku 2014 systematicky zdokonalována a vylepšována díky zkušenostem získaným v bojových akcích.

Technická data

Transportér BTR-4 Bucefal váží přibližně 24 tun, je dlouhý 7,7 metru a kromě dvou až tříčlenné posádky může přepravovat až osm výsadkových jednotek. Vozidla tohoto typu zakoupily kromě Ukrajiny také Indonésie, Irák a Nigérie, jak uvádí server Military Today.

Kromě varianty obrněného transportéru existuje BTR-4 také jako zdravotnické evakuační vozidlo. Konstrukce vozidla umožňuje jeho přizpůsobení i jiným úkolům, například díky věži s kanónem větší ráže, jako vozidla palebné podpory nebo použití dalších věží s různorodou výzbrojí, jako jsou dva 30mm automatické kanóny ZTM-1 nebo řízené protitankové střely Barrier.

Zdroj: redakce, army-technology.com, militarytoday.com, Wikipedia