BTR-4 Bucephal je ukrajinský obrněný transportér, který se nebojí tanků

Jeden z nejzajímavějších filmů o průběhu války na Ukrajině je krátký záznam zachycující boj ukrajinského obrněného transportéru BTR-4 Bucephal. Ukazuje, jak lehce obrněný a vyzbrojený transportér zničí dvě ruská obrněná vozidla – průzkumné vozidlo BRM-1K a tank T-72. Jak je to možné? Píše o tom server 19fortyfive.

BTR-4 Bucephal je kolový obrněný transportér s pohonem kol 8×8. Navzdory vizuální podobnosti s dlouhou řadou sovětských a ruských transportérů (BTR-60 a BTR-90) je transportér BTR-4 konstrukcí vyvinutou od základu Ukrajinci a vyráběnou charkovskou továrnou Malyšev. Ukrajinský transportér byl navržen v roce 2006 a sériová výroba byla zahájena v roce 2014.

Ačkoli je transportér BTR-4 nové konstrukce, byl již testován v boji, a to v různých prostředích. Irácké transportéry BTR se účastnily střetů s Islámským státem a ukrajinské se účastnily bojů s proruskými separatisty v Donbasu.

Bojové zkušenosti

Praxe v první linii umožnila najít a odstranit mnoho nedostatků. Jeho uživatelé si stěžovali mimo jiné na nízkou manévrovatelnost vozidla a také na četné výrobní vady, které se týkaly spolehlivosti bojového modulu nebo kvality pancéřování.

Většinu nahlášených problémů se podařilo odstranit, i když některé závady jsou přímým důsledkem konstrukčních předpokladů. Hlavním problémem je provoz bojového modulu pouze se zapnutým motorem vozidla.

Technická data

Hmotnost: 17-25 tun (v závislosti na standardu pancéřování)
Délka: 7,7 m
Posádka: 3 osoby
Maximální rychlost: 110 km/h
Dojezd: až 690 km

Bojový modul Parus

Výhodou transportéru BTR-4 je jeho všestrannost. Základní bojový modul Parus je věž s 30mm kanónem, doplněná kulometem a odpalovacím zařízením protitankových řízených střel. Výzbroj lze doplnit automatickým granátometem a nosič lze upravit na velitelské, zdravotnické nebo podpůrné vozidlo.

Zdroj: 19fortyfive.com