Britové mají laserovou zbraň, která dokáže trefit minci na vzdálenost jednoho kilometru. Dostane se do výroby

Po posledním úspěšném testování systému Dragonfire na Hebridách ve Skotsku bylo oznámeno, že se tento zbraňový systém blíží k plné výrobě. Lodě britského královského námořnictva by mohly být vyzbrojeny tímto systémem během příštích pěti let, píše web Interesting Engineering.

Záběry z nejnovějšího testu navíc dostaly oficiálně zelenou pro veřejné zhlédnutí. Během posledních testů systém DragonFire úspěšně sledoval dynamické vzdušné cíle a poskytoval špičkové účinky na dálku během end-to-end zkoušek, které se konaly na britské střelnici Ministerstva obrany (MoD) Hebrides koncem roku 2023. Zkoušky testovaly systém laserem řízené energetické zbraně (LDEW) s různými výkony proti reprezentativním vzdušným a námořním cílům na různé vzdálenosti, v různých výškách a při různých rychlostech.

Lodě královského námořnictva brzy dostanou systém DragonFire

Systém DragonFire LDEW se při testování osvědčil a má skutečný potenciál změnit obranyschopnost Spojeného království.

Britský laserový systém DragonFire LDEW o výkonu 50 kW se superpřesným laserovým paprskem o vysoké energii dokáže údajně sestřelit cíle o velikosti malé mince na vzdálenost více než jednoho kilometru. Z vojenského hlediska je Dragonfire také neuvěřitelně ekonomický, protože jeden výstřel stojí přibližně asi 100 Kč.To jsou náklady na energii potřebnou k výstřelu, bez počátečních nákladů na vybudování a instalaci systému.

Systém DragonFire je uložen v zabezpečeném zařízení. Součásti systému se renovují v rámci příprav na další zkoušky. Tyto budoucí návrhy mají za cíl splnit potenciální požadavky uživatelů pro námořní i pozemní prostředí.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com