Mezihvězdné sondy poháněné laserovým paprskem budou cestovat 2000krát rychleji než současné sondy
Po desetiletích zkoumání naší planetární soustavy vyslali vědci do mezihvězdného prostoru dvě sondy, a to Voyager 1 a 2. Nyní hledají způsob, jak nás poslat ještě dál a mnohem větší rychlostí. Vědci z Canberry tvrdí, že se jim podařilo rozlousknout oříšek, píše server ABC.
Sonda je však malá a křehká a cestou by ji mohly zničit zbloudilé vesmírné úlomky, takže vědci plánují vypustit více než jednu sondu v naději, že se alespoň některé z nich dostanou k Alfě Centauri.
To by nám mohlo umožnit zaznamenat informace z těchto vzdálených planet ještě za našeho života. Odhadovaná doba cesty je pouhých 20 let. Pro srovnání, sonda Voyager 2 po průzkumu Uranu a Neptunu pokračovala do mezihvězdného prostoru zhruba 44 let. Ve studii publikované v časopise Journal of the Optical Society of America B výzkumný tým z Australské národní univerzity vedený astrofyzikem Chathurem Bandutungou uvedl, že objevil řešení, kolik laserů a v jaké formaci budou potřebovat, aby poháněly jejich kosmickou loď dostatečně rychle k dosažení cíle.
„Aby sonda projektu Breakthrough Starshot dosáhla Alfy Centauri za jeden lidský život, musela by letět více než 2000krát rychleji než naše současné mezihvězdné sondy,“ řekl doktor Bandutunga. Hledali tedy odpověď na otázku, jak využít světlo k posunu družice. A jak dostat světlo z paprsku, který je na Zemi, na satelit na oběžné dráze? Vědci odhadují, že k výrobě přibližně 100 GW výkonu bude zapotřebí zhruba 100 milionů jednotlivých laserů.
Pokud je jejich teorie správná a lasery jsou rozmístěny ve správné kombinaci a správném počtu, měly by vesmírnou plachetnici pohánět tam, kam potřebuje. Dalším krokem je ověření teorie na základě fyzikálních zákonů. V ideálním případě sonda dosáhne Alfa Centauri, nejbližšího hvězdného systému k Zemi, a pořídí snímky a vědecká měření, která budou přenesena na Zemi. Pomocí stávající technologie by bylo možné odeslat data ze vzdálených hvězd do 25 let. Profesor astrofyziky Jonti Horner říká, že nejde o sci-fi, ale o technologii, která není o mnoho vyspělejší než ta, kterou máme nyní.
Zdroj: abc.net.au, opg.optica.org