Británie bude mít nejsmrtonosnější tank v Evropě. Co všechno dokáže?

Britská armáda zahájila práce na modernizaci svého hlavního bojového tanku nové generace (MBT) Challenger 3. Zatímco v souvislosti s měnící se tváří pozemní války se spekulovalo o tom, že by Spojené království mohlo své tanky úplně zrušit, zejména situace ve východní Evropě způsobila, že se pozornost opět soustředila na obrněnou válku.

Očekává se, že 148 tanků Challenger 3, které budou modernizovány ze stávajících tanků Challenger 2 v přepočtu za 29 miliard korun, zajistí zachování bojových požadavků armády. Varianta Challenger 3 byla zvolena namísto nákupu nových hotových tanků Leopard 2 z Německa, uvádí server The Drive.

Nová výroba věží je klíčová pro dodání plně digitalizované věže, která zajistí, že modernizovaný hlavní bojový tank bude nejsmrtonosnější v Evropě. Věže jsou nejvýznamnější součástí modernizace, ale další práce se týkají korby, hlavního děla a různých systémů. Armádní představitelé tvrdí, že se bude jednat o nejsmrtonosnější tank v Evropě.

V ocelových konstrukcích budou umístěny věžové subsystémy, které zajistí, že Challenger 3 bude digitálním hlavním bojovým tankem se síťovým připojením, nejmodernější smrtící schopností, vylepšenou schopností přežití a navíc prvotřídními pozorovacími schopnostmi a schopnostmi vyhledávání cílů.

Nové účinné zbraně

Nově přestavěné Challengery 3 budou vybaveny novým 120mm hladkým kanónem Rheinmetall L55A1, který nahradí současný 120mm puškový kanón a nabídne mnohem větší rychlost a průbojnost. Nová hlavní zbraň bude schopna střílet pokročilou programovatelnou municí a zaměřovat se pomocí nové sady zaměřovačů s vylepšenými schopnostmi zaměřování ve dne i v noci.

Modernizovaný tank bude mít vylepšenou ochranu včetně nového modulárního pancíře a systému aktivní ochrany Rafael Trophy. Ten využívá radar k detekci přilétajících střel předtím, než na ně vypálí záchytné projektily.

Challenger 3 bude obsahovat něco, co britská armáda popisuje jako novou „digitalizovanou páteř“, která jej propojí s ostatními bojovými vozidly v rámci své armády a zlepší schopnost sdílet data s různými platformami v reálném čase.

Server mzone také uvádí, že tank bude mít také vylepšený primární zaměřovač velitele a střelce s dlouhým dosahem a automatickou detekcí a sledováním cíle a integrovaným denním a termovizním režimem. 

Zatímco modernizační balíček přinese tolik potřebné zlepšení palebné síly a ochrany, otázkou zůstává mobilita, protože například Challenger 2 važí něco přes 80 tun.

Vzhledem k omezeným obranným rozpočtům a dalším velkým programům, které je třeba financovat, včetně letadlových lodí a stíhaček F-35B stealth, které z nich budou operovat, se Spojené království rozhodlo nevzdat se tanků úplně. Bude se ale soustředit na mnohem menší síly nepochybně velmi schopných bojových vozidel, pokud budou fungovat tak, jak je inzerováno. Teprve čas ukáže, zda to byl správný přístup.

Zdroj: The Drive, mzone