Bojové vozidlo BMP-3 na dálkové ovládání. Rusko posílá na Ukrajinu k bojovým zkouškám robota s umělou inteligencí BMP-3 Sinica

Rusko podniká krok vpřed v oblasti vojenské robotiky, přičemž plánuje testovat svůj bojový robot BMP-3 Sinica na Ukrajině. Generální ředitel společnosti Rostec, Sergej Čemezov, podle ruských médií oznámil, že tento stroj je modernizovanou verzí pěchotního bojového vozidla BMP-3 s možností dálkového ovládání, píše BulgarianMilitary.

BMP-3 a modul Sinica

BMP-3, pocházející z éry Sovětského svazu, je důkladně modernizováno a vybaveno modulem Sinica, který umožňuje přeměnit vozidlo s posádkou na plně robotizovaný stroj. Tato technologie, vyvinutá společností High Precision Systems, odnoží Rostecu, zahrnuje speciální tabletovou řídicí stanici pro ovládání vozidla.

Specifikace a vybavení

Robot Sinica, založený na pásovém podvozku BMP-3 s motorem UTD-19, je schopen překonávat zákopy široké až 2,5 metru. Jeho maximální rychlost je předpokládána na 70 km/h a s 700litrovou palivovou nádrží by měl dosáhnout dojezdu 600 km. Kromě hlavního dělostřelectva 100 mm, sekundárního 30 mm a 7,62 mm kulometu, je Sinica vybaven robotickým bojovým modulem a všesměrovými kamerami pro dálkové ovládání.

Autonomní Funkce a AI

Sinica se může pochlubit schopností autonomního fungování, vytvářením 3D terénu pomocí senzorů a umělé inteligence pro mapování tras. Je vybaven pozorovacím mini-dronem pro průzkum a odminování.

Byly vyvinuty tři varianty BMP-3 kompatibilních s modulem Sinica, včetně bezpilotního pozemního vozidla UDAR s autokanónem a protitankovými řízenými střelami, UGV Vikhr s menší věží a protiminového vozidla Prochod-1.

Zdroj: BulgarianMilitary