Boeing Poseidon je určen k odhalování a ničení nepřátelských ponorek. Může nést až devět tun zbraní. Dostane se teď i do Německa

Boeing P-8 Poseidon je hlídkový protiponorkový průzkumný letoun, který má nahradit Lockheed P-3 Orion. Vychází z osobního dopravního letadla Boeing 737-800. Je určen k odhalování a ničení nepřátelských ponorek v hlídkových oblastech, stejně jako k průzkumu, protiponorkovému boji a záchranným operacím, a to jak v pobřežních oblastech, tak v oceánech.

Boeing P-8 Poseidon může nést až devět tun zbraní, včetně sonarových bójí určených k detekci ponorek ve velkých hloubkách, víceúčelového vyhledávacího radaru. Má pět vnitřních a šest vnějších závěsných bodů pro různé typy zbraní — torpéda, námořní miny, letecké bomby.

P-8A Poseidon poprvé vzlétl v roce 2009. Od roku 2013 jsou tyto letouny součástí amerického námořnictva a provozuje je také australské, indické, britské a norské námořnictvo. Kanada a Německo se stanou šestým, respektive sedmým kupujícím letounu Poseidon.

Americké ministerstvo obrany podepsalo se společností Boeing kontrakt v hodnotě 78,5 miliardy korun na dodávku námořních hlídkových letounů P-8A Poseidon do Německa a Kanady.

Podle dokumentu bude do Kanady dodáno 14 letadel Boeing P-8A Poseidon, tři další budou odeslány do Německa, dohoda zahrnuje i související inženýrské práce. Očekává se, že objednávka bude dokončena v březnu 2028.

První P-8A pro Kanadu má dorazit v roce 2026. Zároveň se očekává, že všechna hlídková letadla budou dodána do podzimu 2027. Plná provozní připravenost všech kanadských Poseidonů se očekává do roku 2033. Po počátečním nákupu pěti P-8A Poseidon v červnu 2021 se Německo v listopadu 2023 rozhodlo objednat tři další hlídková letadla, čímž se celkový počet P-8 pro německé námořnictvo zvýšil na osm. První letadlo bude dodáno v roce 2025.

Německý průmysl je navíc důležitým partnerem v programu P-8A Poseidon. V Německu Boeing spolupracuje s ESG Elektroniksystem-und Logistik-GmbH a Lufthansa Technik na zajištění systémové integrace, školení a podpory pro nový letoun.

Zdroj: Armyinform