Umělá inteligence: Bill Gates tvrdí, že jsme svědky největšího technologického pokroku za poslední desetiletí

Miliardář a zakladatel Microsoftu, tedy společnosti, která v posledních měsících rychle rozvíjí projekty umělé inteligence (implementovala konverzační AI do svého vyhledávače Bing nebo nástrojů Office) a financuje práci OpenAI (tým stojí za vytvořením revolučního bota ChatGPT), je fascinován možnostmi algoritmů. Miliardář, který se pevně rozhodl zpřístupnit nástroje umělé inteligence uživatelům, právě na svém blogu napsal, že jsme svědky největšího technologického pokroku za poslední desetiletí.

Podle Gatese způsobí umělá inteligence revoluci v našich životech. Přirovnal přitom AI k takovým přelomovým objevům, jako je vznik internetu, mobilních telefonů nebo počítačů a vynález mikroprocesoru, píše BBC. O botech, jako je ChatGPT, zakladatel Microsoftu napsal, že „změní způsob, jakým lidé pracují, učí se, cestují, přijímají zdravotní péči a komunikují mezi sebou“.

Modely GPT od společnosti OpenAI jsou technologickým hitem současnosti. Každý den po tomto nástroji sáhne několik milionů unikátních uživatelů. Dva měsíce po spuštění už bota používalo 100 milionů lidí, čímž byl překonán dosavadní rekordman TikTok, kterému trvalo tři čtvrtě roku, než tohoto stropu dosáhl. Pro srovnání, mobilní telefony čekaly na takovou uživatelskou základnu 16 let, Twitter pět let a WhatsApp 3,4 roku.

Největší rival Microsoftu v této oblasti, společnost Google, se však nehodlá vzdát. Vytvořil mimo jiné AI s názvem Bard, konverzační umělou inteligenci, která má být odpovědí na ChatGPT. Tento systém je již k dispozici v USA a Velké Británii a brzy bude spuštěn v dalších zemích, píše portál CNET. Společnost Google investuje do vývoje umělé inteligence již řadu let. Konglomerát stojí za modely strojového učení, jako jsou LaMDA, PaLM a Transformer.

Zdroj: BBC, CNET