Trojúhelníky místo kol? YouTuber postavil bicykl se speciálními koly a jezdí

Kanál na YouTube zveřejnil video s neotřelým jízdním kolem, které má hranatá kola. Než se začnete divit, jak se dá na takovém kole šlapat, zjistíte, že design si bere inspiraci z vojenských tanků, jejichž stupačky jsou umístěny ve čtvercových kolech, jak uvedl web Interesting Engineering.

Tato kola jsou Reuleauxovy trojúhelníky, známé také jako sférické trojúhelníky a lze je zkonstruovat ze tří kruhů, jak to dělá YouTuber na videu.

Alternativně je lze vytvořit také zaoblením stran rovnostranného trojúhelníku nakreslením tří kruhových oblouků spojujících dva vrcholy trojúhelníku se středem ve třetím.

Každá dvojice rovnoběžek, které se dotýkají Reuleauxových trojúhelníků, aniž by je protínaly, má mezi sebou stejnou euklidovskou šířku.

Tato konstantní šířka umožňuje těmto speciálním trojúhelníkům udržovat kontakt s povrchem, po kterém se valí, s kontaktní plochou stejné velikosti. Naproti tomu pravidelný trojúhelník, jehož kontaktní políčko se při otáčení mění, se kýve a ztrácí kontakt s povrchem.

Další využití Reuleauxových trojúhelníků je v rotačních Wankelových motorech, které zpopularizovaly vozy Mazda RX-7 a RX-8.

YouTuber zhotovil pro každé „kolo“ dvojici ramen a váleček, které umožňují, aby se jejich středy pohybovaly lineárně, přičemž každý váleček a rovná plocha tvoří dvojici rovnoběžek.

Ačkoli jízda nevypadá na nejhladší vůbec, nápad rozhodně stojí za prozkoumání. Možná se v nepříliš vzdálené budoucnosti dočkáme vozidel využívajících k pohybu Reuleauxovy trojúhelníky.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com