Bezpilotní letecký systém Warmate z Polska může být vybaven tříštivými a demoličními hlavicemi. Teď udeřil jako blesk z čistého nebe na ruský Pancir-S1

Warmate je typ dronu, který je navržen pro vojenské použití. Tento bezpilotní letecký systém (UAS) byl vyvinut polskou společností WB Group. Primárním účelem Warmate je poskytovat podporu na bojišti díky jeho schopnosti provádět průzkum a zasahovat proti nepřátelským cílům.

Výrobce zdůrazňuje, že je alternativou k protitankové řízené munici. Warmate je dimenzován tak, aby jej mohla nést jedna osoba. V rozloženém stavu je dlouhý něco málo přes jeden metr, rozpětí křídel má 1,6 metru a váží přibližně 5,3 kg.

Důležitou vlastností Warmate je, že může být podle potřeby vybaven různými bojovými hlavicemi: tříštivými a demoličními, kumulativními nebo pozorovacími, kde je místo bojové nálože umístěna stabilizovaná kamera vyšší třídy. Dolet Warmate dosahuje přibližně 30 km a doba letu se odhaduje na 60 minut.

Polské zařízení Warmate opět prokázalo své schopnosti. Tentokrát se její obětí staly moderní ruské protiletadlové systémy Pancir-S1. Zbraň vyvinutá skupinou WB byla použita k útoku na cíle na ruském území, jak poznamenává Defence 24.

Videozáznamy dokumentující její použití jsou k dispozici od začátku války na Ukrajině, ale nejnovější záběry s polským vybavením v hlavní roli jsou unikátní. Ukazují, jak s pomocí Warmate Ukrajinci útočí na ruské samohybné protiletadlové systémy Pancir-S1.

Na zveřejněných záběrech je vidět, jak polské Warmate útočí na protiletadlové komplety, jejichž antény se otáčejí. To potvrzuje, že ruská technika byla v plné pohotovosti a nebyla překvapena například při pochodu nebo zaujímání pozic. Warmate udeřil jako blesk z čistého nebe.

Zdroj: Defence 24