Barack Obama kritizoval sociální média, že podporují nejhorší lidské pudy. Měla by spíše spojovat a posilovat demokracii

Bývalý americký prezident Barack Obama vyzval tento týden k regulaci sociálních sítí a obvinil velké platformy, že posílily „nejhorší lidské pudy“, uvádí se na serveru Semana. Ve svém projevu ale připustil, že nebýt sociálních médií, nikdy by se nestal prezidentem Spojených států a vyzvedl také jejich pozitivní vliv v různých oblastech.

„Jednou z největších příčin oslabování demokracie je hluboká změna způsobů komunikace a šíření informací,“ řekl Obama studentům na Stanfordově univerzitě v srdci kalifornského Silicon Valley. Demokratický favorit připustil, že by bez Facebooku nemohl být zvolen a zmínil také pozitivní charitativní, osvětovou a mobilizační činnost aktivistů po celém světě prostřednictvím sociálních médií. Sociální média mají tedy také pozitivní spojující efekt.

V souvislosti s dezinformacemi dal bývalý prezident Spojených států najevo lítost, že si před zvolením Donalda Trumpa, který ho vystřídal v úřadu, dostatečně neuvědomil, do jaké míry jsme lehce zasažitelní lží a konspiračními teoriemi. Využívání marketingových možností sociálních médií se ale netýká jen USA. „Putin to neudělal. Udělali jsme si to sami,“ připomněl Barack Obama manipulaci s ruskými voliči.

Obama vyzval k reformě zákonů, kterými se řídí sociální média. Sociální média by podle něj měla být odpovědnější a transparentnější. „Problém dezinformací nespočívá ani tak v tom, co lidé zveřejňují, jako spíše v obsahu, který tyto platformy propagují,“ dodal.

Podle slov bývalého prezidenta USA,

nejsou sociální média neutrální a jejich algoritmy by měly podléhat bezpečnostním kontrolám regulačního orgánu, stejně jako automobily, potraviny a další spotřebitelské výrobky. Dále uvedl řadu hodnot, kterými by se moderování obsahu mělo řídit, jako je posilování demokracie a respektování rozdílů.

Zdroj: semana.com