Americké tanky Abrams pro Ukrajinu. Na frontě budou vyčnívat nad ostatními

Americká vláda se před nedávnem rozhodla poskytnout Ukrajině své hlavní bitevní tanky Abrams M1A2. Přislíbený počet je zatím poměrně skromný. Přesto však nepochybně ukrajinské armádě velmi pomohou.

Kolik jich bude a co jsou zač?

Americký prezident Biden přislíbil poskytnout zatím jeden tankový batalion (31 kusů) těžkých tanků M1A2 Abrams. Tento tank byl schválen do výroby v roce 1990, což je už poměrně dávno, přesto však představuje značné technologické vylepšení oproti základní konstrukci Abrams M1A1 a jedná se o nejmodernější bitevní tank, který má v současnosti americká armáda k dispozici. Navenek má podobný vzhled jako M1A1, nejmarkantnějšími vnějšími změnami na M1A2 jsou přepracovaná velitelská zbraňová stanice a přidání termovize na levé straně tankové věže. Vnitřek M1A2 byl však radikálně přepracován, aby osádka mohla využit výhod, které poskytují moderní vojenské technologie, jak uvádí server Guardian.

Elektronické a komunikační vybavení představují naprostou špičku

Nejpozoruhodnějším z těchto technických vylepšení je přidání komunikačně-informačního systému (IVIS). Systém IVIS umožňuje automatickou a nepřetržitou výměnu informací mezi jednotlivými tanky, které se společně účastní bojové mise. Díky informacím, které jsou poskytovány interním polohovým/navigačním systémem (POSNAV) mohou velitelé jednotlivých tanků automaticky sledovat polohu a postup ostatních obrněnců, aniž by museli zadávat úkoly posádkám vozidel. Kromě toho lze identifikovat, označovat a sdílet s veliteli ostatních tanků nepřátelské pozice, zatímco zprávy a požadavky dělostřelectva lze automaticky formátovat, přenášet a zpracovávat. A konečně, mapová grafická kontrolní opatření a provozní příkazy mohou být rychle sdíleny prostřednictvím systému IVIS.

A co zbraňové systémy?

Hlavní výzbroj představuje velmi spolehlivé, přesné a účinné německé tankové dělo Rheinmetall ráže 120 mm s hladkým vývrtem hlavně. Účinný dostřel kanonu je do 3000 metrů. Sekundární zbraně v tanku představují s kanonem spřažený kulomet ráže 7,62mm M240 (12 400 nábojů), na věži tanku má velitel k dispozici těžký protiletadlový kulomet ráže 12,7 mm M2HB (1000 nábojů) a další 7,62mm kulomet M24. Protiletadlový kulomet M2HB je umístěn na otočné věžičce velitele, která mu umožňuje střelbu horizontálně v úhlu 360° a vertikálně -10° a +65°. Kromě těchto zbraní má posádka k dispozici osobní zbraně (4 pistole ráže 9mm) a jednu automatickou pušku M16. Pro pasivní ochranu slouží 24 ks zadymovacích granátů UKL8/M76IR, které brání nepřátelskému zaměření tanků laserovými zaměřovači. Kanon M256 může používat různou munici jako je SABOT – APFSDS, HEAT, STAFF, jak uvádí server Armadní noviny.

Základní technické údaje

Tank ABRAMS M1A2 má hmotnost 68,9 t, délka (včetně děla) je 9,38 m, výška 2,88 m, šířce 3,66 m. Je vybaven turbínovým motorem o výkonu 1103 kW. Osádka je čtyřčlenná. Na zpevněné komunikaci tank ABRAMS dosahuje maximální rychlosti 72 km/h. Operační dojezd je 465 km na silnici a cca. 350 km v terénu.

Zdroj: theguardian.com, armadninoviny.cz