Americké rakety Patriot se stěhují na Slovensko. Budou chránit i Českou republiku

Německo a Nizozemsko rozmístí na Slovensku americké raketové systémy protivzdušné obrany Patriot. Podle serveru Army Recognition o tom informovalo Slovenské ministerstvo obrany.

Patrioty jsou jedny z nejdokonalejších systémů protivzdušné a protiraketové obrany. Mezi pozoruhodné vlastnosti patří rychlá schopnost zasáhnout více cílů současně, dobrá pozemní mobilita a schopnost odolat elektronickému rušení. První systémy protivzdušné obrany Patriot byly nasazené americkými silami v polovině 80. let. Během první války v Zálivu k obraně proti irácké raketové hrozbě Scud. Patrioty se v průběhu let vyvíjely, jak se měnila globální hrozba a technologie. Současné varianty jsou vybavené pokročilými protiraketovými střelami a vysoce výkonnými radarovými systémy.

Řízené střely země-vzduch jsou dnes ve výzbroji několika zemí NATO včetně Německa, Řecka, Nizozemska, Španělska a Spojených států amerických. Systémy mají čtyři operační funkce: komunikaci, velení a řízení, radarové sledování a navádění raket. Mají sofistikované radarové soupravy a vlastní elektrárny.

Systém Patriot je vysoce mobilní a po přemístění nepotřebuje ani hodinu na uvedení do bojové pohotovosti. Radarový systém dokáže zachytit vzdušné hrozby až na vzdálenost 150 kilometrů, sleduje cíl a poté pomáhá navádět střely, přičemž je odolný proti rušení. Samostatné automatické centrum řízení zásahu vypočítává trajektorie střel, řídí odpalovací sekvenci a komunikuje s dalšími odpalovacími stanicemi.

Rakety jsou umístěné na mobilních odpalovacích stanicích, přičemž každé zařízení má čtyři střely s vysoce výbušnými 90kilogramovými hlavicemi. Běžně likviduje cíle do 70 kilometrů, přičemž maximální dostřel je až 160 kilometrů. Maximální výška přesahuje 24 kilometrů a doba letu nepřesáhne tři a půl minuty. Nejnovější generace systémů využívá střely PAC-3 vyráběné americkou společností Lockheed Martin. Každá mobilní jednotka může nést čtyři střely PAC-2 nebo až šestnáct nejnovějších střel PAC-3, které byly v operaci v Iráku stoprocentně účinné.

Spolu se systémy protivzdušné obrany bude na Slovensku rozmístěna také bojová skupina NATO s 1200 zahraničními vojáky z Německa a Nizozemska. Ruské letectvo se stále netěší naprosté převaze na nebi nad Ukrajinou navzdory své drtivé početní převaze. Patrioty na slovensko-ukrajinské hranici ochrání před eventuální ruskou vzdušnou invazí i Českou republiku.

Zdroj: Army Recognition