Americké bojové vozidlo do první linie – M10 Booker

Pěší brigádní bojové týmy americké armády, neboli lehké pozemní síly, již nějakou dobu postrádají vozidlo schopné zajistit obrněnou, mobilní a přímou palbu. Tuto přetrvávající mezeru ve schopnostech armády zaplní vozidlo M10 Booker určené do první linie.

Vysoce smrtící, přežitelné a mobilní bojové vozidlo s přímou střelbou, které navrhla společnost General Dynamics Land Systems, spojuje nedávno vyvinuté a v boji vyzkoušené konstrukce, aby dominovalo pozemním hrozbám na bojišti ve více oblastech.

Booker umožňuje vojenské formaci vést okamžitou, smrtící přímou palbu na dlouhé vzdálenosti proti zpevněným nepřátelským bunkrům, lehkým obrněným vozidlům a dislokovanému personálu v kulometných a odstřelovačských pozicích.

Tank má hmotnost přibližně 38 tun. Hlavní výzbrojí tanku je 105mm kanón M35 umístěný v otočné dělové věži, která je přepracovanou a odlehčenou verzí věže z tanků M1 Abrams. Tank dále využívá derivát systému řízení palby tanků M1A2 SEPv3 Abrams. Vozidlo Booker zaměstnává čtyřčlennou posádku

Vyzbrojení první kompletní jednotky je plánováno na rok 2025. Armáda plánuje získání až 504 lehkých tanků tohoto typu.

Zdroj: Army Technology