Americká armáda ukázala první autonomní konvoj EMAV. Dokáže překonat až 60% stoupání

Americká námořní pěchota provedla první test svého bezpilotního konvoje EMAV. Ten je vysoce přizpůsobitelný a dokáže bez problému zdolat jakýkoliv terén. Využívá tichý hybridní elektromotor a uveze ty nejtěžší náklady.

Konvoj EMAV se vydal na padesátikilometrovou zkušební cestu do výcvikového prostoru americké armády a zpět. Předvedl tak pokročilé autonomní schopnosti těchto taktických vozidel a jejich neocenitelný potenciál na moderním bojišti. Ukázka zdůraznila přizpůsobivost a účinnost EMAV v různých operačních scénářích. Jednou z význačných vlastností EMAV je jeho pozoruhodná mobilita. Nepřetržitý pásový podvozek a nízké těžiště mu umožňují překonávat 60% stoupání, 40% boční sklon a svislé schody do 24 palců, což poskytuje mariňákům nebývalou manévrovatelnost v náročném terénu.

EMAV nabízí jedinečnou schopnost autonomního provozu, bezproblémové integrace s různými systémy a přepravu těžkých užitečných nákladů při zachování nízkého profilu, což z něj činí ideální řešení pro operace námořní pěchoty. Hybridní elektrický pohon vozidla zajistí tiché hlídkování a tichý přesun, což zvyšuje jeho taktickou všestrannost. Kromě toho je EMAV navržen s ohledem na praktičnost. Je kompatibilní s více řídicími jednotkami dalších vozidel a jeho rozměry umožňují přepravu různými letadly, včetně MV22, CH53, CH-47 pro vnitřní přepravu, a až dvě vozidla lze umístit na C-130. Díky této flexibilitě je EMAV pro námořní pěchotu univerzálním a snadno nasaditelným prostředkem.

Zdroj: redakce, defence-blog