Americká armáda poslala k Izraeli jadernou ponorku třídy Ohio. Ta má ve výzbroji 154 raket Tomahawk a stojí 333 miliard korun

Americká jaderná ponorka třídy Ohio dorazila k Izraeli. Jedná se o jednu z nejlepších ponorek na světě. Původně měla na palubě atomové bomby, ale ty byly nahrazeny 124 řízenými střelami Tomahawk. Ponorka dokáže fungovat až 20 let díky jadernému reaktoru.

Ponorka třídy Ohio je třída jaderných balistických ponorek námořnictva Spojených států. Tato třída ponorek byla pojmenována po první ponorce této třídy, USS Ohio (SSBN-726), a bylo postaveno celkem 18 ponorek této třídy. Ponorky třídy Ohio mají délku přibližně 170 metrů a jsou velmi velké a těžké. Každá z těchto ponorek nese 24 balistických střel Trident II D5, které jsou schopny nést jaderné hlavice. Jako alternativu mohou mít ve výzbroji až 154 střel typu Tomahawk.

Tato ponorka využívá jaderný reaktor, ve kterém je potřeba vyměnit palivo jen jednou za 20 let. Díky tomu ponorka dokáže fungovat velmi dlouho bez potřeby větších oprav a nutnosti častého tankování. Jediné, co je nutné měnit, jsou střely a posádka, jelikož pobyt v uzavřeném prostředí a ve velké hloubce může značně ovlivnit morálku a efektivitu posádky. Cena jedné takové ponorky je cca 333 miliard korun. Pro americkou armádu je tato ponorka také velmi účinným prostředkem odstrašení potenciálních nepřátel.

Zdroj: redakce, timesofisrael