Americká armáda nahrazuje ATACMS za nejmodernější balistické střely PrSM. Ty mají dostřel až 500 km

Americká armáda obdržela první várku nejmodernějších balistických střel PrSM. Ty umí zasáhnout cíl na vzdálenost 500 km, a to i když je cíl v pohybu. V budoucnu bude dolet až 650 km.

Balistická střela PrSM je moderní střela dlouhého doletu, která se může odpalovat z mobilních platforem, jako je systém HIMARS a vícenásobný raketometný systém M270A2. Díky tomu je střela vysoce flexibilní a dá se nasadit prakticky kdekoliv. Střela PrSM má otevřenou systémovou architekturu, která umožňuje budoucí přizpůsobení a zvýšení doletu až na 650 kilometrů a více. PrSM v budoucnu nahradí všechny střely ATACMS za tyto novější a efektivnější balistické střely. Systém také dokáže fungovat v jakýchkoliv podmínkách a jakéhokoliv počasí.

Přestože přesný maximální dolet PrSM armáda oficiálně nezveřejnila, dřívější zprávy z odtajněné zprávy Pentagonu (SAR) naznačují přibližný dolet kolem 500 km. Kromě toho prognózy naznačují potenciální nárůst na 650 kilometrů v následujících iteracích. Díky tomu je tento systém momentálně nejlepší v doletu, co se týká střel vypuštěných z mobilních platforem. Zatím se neví, kolik těchto střel americká armáda obdržela, ale dá se očekávat, že několik desítek.

Zdroj: redakce, defence-blog