100 kusů obrněných transportérů BTR-60 zamíří na Ukrajinu. Vozidlo dokáže překonávat svislé překážky o výšce až 0,4 metrů

Obrněné transportéry z Bulharska zamíří na Ukrajinu, kam se dostane 100 kusů. Dodávku schválil bulharský parlament.

Vozidla se v Bulharsku nepoužívají již více než 30 let. Jedná se o obrněné transportéry BTR-60, které Bulharsko zakoupilo koncem 80. let minulého století, píše portál Defence-ua. Každé vozidlo tohoto typu se vyznačuje délkou asi 7,5 metrů a hmotností více než 10 tun. Má pohon 8×8, na zpevněné silnici dosahuje rychlosti až kolem 80 km/h a v terénu dokáže překonávat svislé překážky o výšce až 0,4 metrů a vodní plochy, mimo jiné.

Uvnitř BTR-60 se vejde (včetně posádky) až 16 osob. Jako výzbroj sem sovětští konstruktéři namontovali kulomety ráže 7,62 mm a 14,5 mm. Tloušťka ocelového pancíře závisí nejen na místě uchycení, ale také na variantě vozidla (letech výroby). Byly zde použity velké úhelníky jednotlivých plechů, které však byly poměrně malé, což zvyšovalo počet spojů (svarů) a oslabovalo celkovou pevnost. Dnes si BTR-60 v tomto ohledu vede špatně, ale Ukrajinci jej mohou používat například k přepravě vojáků a techniky v relativně bezpečnějších oblastech dále od hlavní linie fronty.

Převod 100 obrněných transportérů je první pomocí v podobě těžké vojenské techniky, která ze Sofie do Kyjeva poputuje. Předtím Bulharsko pomáhalo jinými způsoby, především dodávkami munice. V prvních měsících války mohly dodávky z této země představovat až třetinu ukrajinských potřeb.

Zdroj: Defence-ua