Ukrajinský cvičný letoun Jak-52 sestřelil ruské bezpilotní letouny. Původně byl navržen jako sportovní a cvičný letoun

Ukrajina používá k zachycení ruských průzkumných bezpilotních letounů cvičné letouny Jak-52.

Nedávno zveřejněné záběry z ruského průzkumného dronu Zala ukazují, jak se ukrajinský Jak-52 účastní záchytné mise na hranici Oděské a Mykolajivské oblasti.

Letoun Jak-52, který byl původně navržen jako sportovní a cvičný letoun, postrádá konvenční výzbroj a zaměřovací systémy. Navzdory tomu ukrajinské síly upravují lehké letouny s pístovým pohonem k sestřelování ruských bezpilotních letounů pronikajících do jejich vzdušného prostoru. Média uvádějí, že letouny Jak-52 jsou využívány k zachycování bezpilotních letounů, které se odvažují proniknout hluboko do území kontrolovaného Ukrajinou.

Vzhledem k tomu, že Jak-52 nemůže nést klasickou výzbroj k ničení vzdušných cílů, plní roli střelce cestující na sedadle pilota-instruktora. Toto vynalézavé využití dostupných prostředků umožnilo Ukrajině úspěšně sestřelit několik ruských špionážních dronů, včetně modelů jako Orlan-10, Zala a Supercam.

Jak-52 se může pochlubit maximální rychlostí 470 kilometrů za hodinu a vydrží ve vzduchu až 2,5 hodiny. Díky své obratnosti a vytrvalosti je vhodný k zachycování a sledování bezpilotních letounů letících relativně nízkou rychlostí. Ačkoli je Jak-52 primárně cvičnou platformou, jeho všestrannost a manévrovací schopnosti se ukázaly jako cenné při likvidování těchto vzdušných hrozeb.

Zdroj: Defence blog