Jak jsou používány nejlepší zbraně v ukrajinském arzenálu získané díky pomoci Evropy?

Od začátku invaze ukrajinské síly zničily mnoho tanků, vrtulníků a dělostřeleckých děl. Přesná čísla zničeného vybavení je těžké zjistit. K tomu se přidává „válečná mlha “, vojenský termín pro nejistotu informací v konfliktu. Navzdory nejistotě může pochopení některých zbraní používaných silami bojujícími na Ukrajině pomoci osvětlit rozsáhlejší konflikt. Zde jsou tři zbraňové systémy a jak byly doposud pozorovány při používání, píše web popsci.

Protivzdušná střela – Strela

Zbraně Strela, které byly poprvé vyvinuty Sovětským svazem, jsou druhem MANPADS neboli přenosného systému protivzdušné obrany. Vystřelují se z trubky namontované na rameni. První střely Strela byly postaveny v roce 1968 a zbraně nasadilo mnoho sovětských armád, včetně východního Německa. Zbraním, které Německo dává Ukrajině, je minimálně 31 let.

Protitanková zbraň NLAW

Lucembursko, malá západoevropská země a zakládající člen vojenské aliance NATO, 28. února oznámilo, že posílá na Ukrajinu 100 protitankových zbraní NLAW, jeepů a 15 vojenských stanů. NLAW je lehkou protitankovou zbraňí příští generace vyráběná švédskou obrannou firmou SAAB a britským obranným gigantem Thales. NLAW již byly pozorovány při používání, přičemž ruská média informovala o zajetí jednoho pěšáka ruskými vojáky se široce sledovaným klipem ukrajinského vojáka držícího NLAW a kráčejícího po ulici plné zničených vozidel. NLAW je jen jednou z mnoha protitankových zbraní používaných v konfliktu. 

Dron TB-2 Bakraytar

TB-2 Bakraytar vyrobený tureckou obrannou firmou Baykar byl použit ve válce v Turecku, Ázerbájdžánu a na Ukrajině. Dron je dálkově řízenéý letoun a obsluhuje jej tříčlenná pozemní posádka. TB-2, který Ázerbájdžán používá, přispěl k úspěchu této země ve válce v Náhorním Karabachu proti Arménii v roce 2020. Část toho pochází z užitečnosti dronu: TB-2 může létat až 27 hodin ve vzdálenosti více než 145 km od místa, kde byl vypuštěn. Kromě optických a infračervených kamer může TB-2 nést až 150 kg laserem naváděných střel a raket, včetně protitankových raket.

Zatímco Ukrajina používala bezpilotní letouny TB-2 jako součást své dlouhodobé války proti separatistům ve východní části země, bezpilotní letouny se během invaze dostaly do nové důležitosti, a to z velké části díky působivým záběrům zaznamenaným drony. Jedno takové video, zřejmě zaznamenané z pozemní řídicí stanice TB-2, ukazuje dron vypouštějící zbraně na ruský protivzdušný raketový náklaďák Buk.

Zdroj: popsci.com