Klíčová dělostřelecká zbraň proti Rusku: Ukrajina používá ve velkém své houfnice Bohdana ráže 155 mm
Ukrajina zvýšila výrobu houfnice ukrajinské výroby Bohdana 4.0, která je namontovaná na nákladním automobilu. Právě ona se stala klíčovou součástí dělostřelectva ukrajinské armády, uvádí server Army Recognition.
Snímky z oficiálního kanálu Telegram ukrajinské armády ukazují nasazení houfnice 2S22 Bohdana v bojových operacích proti Rusku. Ukrajina tím dokazuje, že její soběstačnost v obranné výrobě i nadále roste.
Bohdana 4.0
Samohybná houfnice 8×8 ráže 155 mm ukrajinské výroby má konstrukci podobnou francouzské houfnici CAESAR. Její vylepšená verze 4.0 ukazuje významný krok Ukrajiny, její snahu modernizovat svou techniku a omezit svou závislost na dodávkách zbraní ze zahraničí.
Nejnovější verze je navržena tak, aby nabídla vysoký stupeň mobility, přesnosti a palebné síly. Oproti předchozí verzi byl vylepšen systém zaměřování, má vylepšený dosah a také rychlejší možnosti nasazení. Je možno ji integrovat s podvozky Tatra Phoenix 8×8 české výroby, což jí poskytuje výjimečnou mobilitu. Je tak schopna se pohybovat s rozličném terénu. Pancéřovaná kabina poskytuje posádce výraznou ochranu, především před palbou z ručních zbraní a šrapnely.
Bohdana 4.0 disponuje poloautomatickým nabíjecím systémem, který je podobný francouzské houfnici CAESAR. Díky tomu má výrazně rychlejší střelbu a provozní efektivitu. Dělo ráže NATO 155mm mu umožňuje střílet celou řadu kompatibilní munice. Její dostřel je minimálně 780 metrů, je tak účinná i zblízka, zatímco maximální dostřel je 42 kilometrů. V případě použití raketových projektilů je dostřel dokonce až 50 kilometrů. Bohdana je schopna střílet také granáty M982 Excalibur, ty jsou známé svou přesností a prodlouženým dostřelem, což je na bojišti velice výhodné.
Bohdana 4.0 versus CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’ARtillerie)
Oba systémy mají podobné vlastnosti, jakou je mobilita a snadnost nasazení. Bohdana je však navržena tak, aby splňovala taktické požadavky ukrajinské armády. Oproti franouzskému dělostřeleckému systému CAESAR má houfnice Bohdana integraci se systémy velení a řízení, což umožňuje snadnou komunikaci a koordinaci s dalšími ukrajinskými vojenskými prostředky. Navíc je konstrukce modelu Bohdany optimalizovaná na obtížnější ukrajinský terén a logistické podmínky, tím pádem a je lépe přizpůsobivá rozmanitosti ukrajinské krajiny.
Výroba Bohdany a další plány Ukrajiny
Podle informací ukrajinského prezidenta Zelenského v květnu 2024 byla schopna Ukrajina vyrobit 10 těchto samohybných děl měsíčně, píše server Militarnyj. Ukrajina vyvíjí také taženou houfnici, která je založena na dělostřelecké jednotce systému Bohdana. První zmínka o vyvíjeném systému se objevila v listopadu loňského roku.
Zdroj: Army Recognition, Militarnyj
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]