Rusko uznalo selhání systému Pancir S-1 a uvedlo jeho novou verzi

Na nedávném vojensko-technickém fóru Army-2024 vyšlo najevo, že systém Pancir-S1 se nemůže rovnat západním technologiím 80. let. Rusko představilo jeho novou verzi s odlišným přístupem, uvádí server Defense Express.

Pancir-SMD-E

Zatímco původní verze obsahovala 30mm automatické kanóny, nová verze se musí spokojit pouze s raketami. Raketový a zbraňový systém s názvem Pancir-SMD-E je pouhým komplexem protivzdušné obrany, protože je ve své verzi vyzbrojena pouze 12 raketami 57E6E.

I přesto je tento komplex Rusy představován jako účinný prostředek v boji proti dronům. Má je sestřelit pomocí malých raket TKB-1055, kapacita vozu je až 48 jednotek. Tyto minirakety jsou údajně schopny zachytit cíle na vzdálenost 0,5 až 7 km ve výškách až 5 km. Přitom střely 57E6E mají dolet 1,2 až 20 kilometrů a jsou schopny dosáhnout výšky až 15 kilometrů.

Nedostatky systému Pancir

Hlavním důvodem, proč Rusové upustili od těchto zbraní je jejich údajná nízká účinnost při zachycení cíle typu UAV. Jak server Defense Express vysvětluje, protiletadlová dělostřelecká palba účinná proti těmto cílům je. Důkazem je, že protiletadlové dělo Gepard již v bojových podmínkách prokázalo svou ultra vysokou účinnost v boji proti UAV při minimální spotřebě munice.

Možné technologické problémy Ruska?

Ruské rozhodnutí použít minirakety TKB-1055 je poměrně kontroverzní. Hlavním požadavek na systémy proti dronům je schopnost bojovat proti velkému množství dronů – zachytit je v co nejkratším čase. S tím však má Pancir potíže. Může to naznačovat, že Rusko má určité technologické problémy. Z výše uvedeného se lze domnívat, že nová verze Pancir-SMD-E problém rychlého zničení více dronů současně nevyřešil.

Zdroj: Defense Express