Rusko zahajuje výrobu akustických průzkumných systémů BUH2 Sova a Malik
Společnost Tallamho Design Bureau, založená v roce 2022 a sídlící v Grozném v Čečensku, se zaměřuje na inovace v oblasti IT s dvojím využitím. Jedním z jejích nejnovějších produktů je Malik-Milli, kompaktní akustický detektor dronů o rozměrech 11×8,5×3 cm, který je nejmenším z řady Malik. Konkrétní údaje o výrobě nebyly zveřejněny.
Detektory řady Malik jsou určeny k identifikaci různých cílů, včetně dronů pracujících na různých frekvencích, dálkoměrů, laserů protitankových řízených střel a odstřelovačských zaměřovačů. Detektory sestavují knihovnu zvukových signatur dronů, kterou mohou uživatelé aktualizovat v reálném čase prostřednictvím internetového připojení, což umožňuje systému přizpůsobit se vyvíjejícím se technologiím bezpilotních letounů. Testy ukázaly, že systém Malik dokáže detekovat činnost dálkoměrů na vzdálenost až 700 metrů. V budoucnu se plánují testy, které potvrdí jeho schopnost detekovat dvojité laserové paprsky systémů Stinger MANPADS. Detektory Malik jsou k dispozici ve dvou verzích: základní model pro ochranu zákopů, zákopů a dopravy a individuální Malik-mini, který lze připevnit na neprůstřelné vesty vojenského personálu.
Akustický průzkumný systém BUH2 „Sova“ je zdokonalením systému BUH1 první generace, který je určen k odhalování nepřátelského dělostřelectva a obrněných vozidel pomocí analýzy akustických vln z palby. Systém byl nasazen v ruské operační zóně na Ukrajině a prokázal účinnost při odhalování nepřátelských dělostřeleckých pozic na vzdálenost až 7 kilometrů. Inženýři Tallamho pracují na dalších vylepšeních, aby zvýšili dosah a přesnost detekce systému, uvádí armyrecognition.
Jako referenční bod pro tyto nové systémy slouží dělostřelecký průzkumný systém 1B75 „Penicilín“, který vyvinul výzkumný ústav Vector spadající pod společnost Ruselectronics. Penicilin je akusticko-tepelný systém určený k vyhledávání palebných postavení dělostřelectva, minometů, raketových systémů s vícenásobným odpalováním (MLRS) a protiletadlových a taktických raket. Pracuje bez rádiových vln, takže je odolný proti detekci a rušení systémy elektronického boje. Penicilin dokáže identifikovat palebná postavení nepřítele v okruhu 25 kilometrů a upravit dělostřeleckou palbu na vzdálenost až 40 kilometrů, přičemž zpracovává akustické a tepelné vlny z výstřelů a výbuchů a poskytuje přesné souřadnice do pěti sekund. Předpovídá také místa dopadu přilétajících nepřátelských střel.
Penicilín je namontován na podvozku Kamaz-6350 8×8 a obsahuje sadu senzorů na teleskopickém výložníku pro detekci infračerveného a viditelného spektra a také seismické a akustické přijímače instalované na zemi. Systém pracuje automaticky a efektivně při teplotách od minus 40 do plus 50 stupňů Celsia, přičemž dosah rádiové komunikace dosahuje až 40 kilometrů.
zdroj: armyrecognition