Turecko úspěšně otestovalo střelu země-vzduch středního doletu Hisar-O

Cílem tureckého projektu „Ocelová kopule“, který schválil Výkonný výbor pro obranný průmysl za předsednictví Recepa Tayyipa Erdogana, je integrovat různé prostředky protivzdušné obrany země do jednotné operační sítě v reálném čase. Tato síť se bude opírat o umělou inteligenci, která bude rozhodovacím orgánům poskytovat přesné a aktuální údaje, čímž se zlepší doba reakce na potenciální hrozby. Projekt vede společnost Aselsan, přední turecký výrobce obranné elektroniky, který bude hrát klíčovou roli při vývoji klíčových komponent Ocelové kopule. Odborné znalosti společnosti Aselsan budou mít zásadní význam pro počáteční obrannou vrstvu, která je určena k potírání hrozeb krátkého dosahu v okruhu 10 kilometrů.

Rodinu střel Hisar, která zahrnuje střely krátkého dosahu Hisar-A a středního dosahu Hisar-O, vyvíjejí společnosti Roketsan a Aselsan od roku 2007. Zatímco společnost Roketsan se zaměřuje na vývoj střel, Aselsan je zodpovědný za tvorbu senzorů a elektronických systémů. Do rodiny patří také rakety dlouhého doletu Hisar-U, které se vyvinuly v systém protivzdušné obrany dlouhého doletu Siper. Turecko se snaží vyvinout nezávislý systém protivzdušné obrany kvůli nespokojenosti se svými spojenci v NATO, zejména kvůli nedostatečné podpoře v oblasti protiraketové obrany. Tato nespokojenost vedla ke kontroverznímu pořízení raketového systému S-400 ruské výroby, což způsobilo roztržku se Spojenými státy a vyústilo ve vyloučení Turecka z programu stíhacích letounů F-35, uvádí armyrecognition.

Hisar-O je vertikálně odpalovaný systém SAM středního dosahu, který je umístěn na podvozku Mercedes-Benz Zetros. Střela má minimální dolet 3 km a může zasahovat cíle vzdálené přes 25 km pomocí zobrazovacího infračerveného vyhledávače (IIR), zatímco varianta s radiofrekvenčním vyhledávačem (RF) prodlužuje dolet na více než 40 km. S maximální výškou 15 kilometrů je schopen zasáhnout široké spektrum vzdušných hrozeb, včetně stíhacích letounů, řízených střel a dronů. Hisar-O je vybaven systémem pro detekci a sledování stíhaček s dosahem 40 až 60 kilometrů a systém může sledovat více než 60 cílů současně. Na úrovni baterie systém nasazuje tři odpalovací vozidla s celkem 18 raketami připravenými k odpálení. Při rozšíření na úroveň praporu systém zahrnuje devět raketometných vozidel, čímž se jeho palebná síla rozšíří na nejméně 54 raket.

zdroj: armyrecognition