Pomáhá protein na hubnutí? Pokud koupíte ten správný, tak ano

Bílkoviny jsou důležitou živinou pro hubnutí i formování postavy. Vysoký příjem bílkovin podporuje metabolismus, snižuje chuť k jídlu a mění několik hormonů regulujících hmotnost. Stejně tak napomáhají při hubnutí a pozitivně působí na břišní tuk. V následujících řádcích vám prozradíme, proč je protein tak důležitý nejen při hubnutí. 

Bílkoviny mění hladinu několika hormonů regulujících hmotnost. Vaši hmotnost totiž aktivně reguluje mozek, a to především oblast zvaná hypotalamus. Pro to, aby mozek dokázal určit, kdy a kolik jíst, zpracovává několik různých typů informací, zejména pak hormony. 

Vyšší příjem bílkovin skutečně zvyšuje hladinu hormonů sytosti GLP-1, jež snižují chuť k jídlu, peptidu YY a cholecystokininu. Současně však snižuje hladinu hormonu hladu ghrelinu. Pokud tedy nahradíte sacharidy a tuky proteinem, eliminujete tím chuť na jídlo, a tím pádem se dostaví i ztráta hmotnosti. Samozřejmě je nezbytné podívat se, jaký je nejlepší protein na hubnutí, protože každý má jiné složení. 

Trávení a metabolismus bílkovin spaluje kalorie

Po jídle se část kalorií spotřebuje na trávení a metabolismus potravy, což se označuje jako termický efekt jídla. Proteiny mají mnohem vyšší termický efekt (20 až 30 %) ve srovnání se sacharidy (5 až 10 %) a tuky (0 až 3 %). Vysoký termický efekt a několik dalších faktorů dokážou proteiny zrychlovat metabolismus, a tím pádem spalujete více kalorií po celý den, a to i během spánku. 

Jaký je nejlepší protein? 

Jestliže je ve vašem hledáčku nejlepší protein, podívejte se na recenzi na webu Ecoblog.cz, který testuje ekologické a zero-waste produkty. Portál připravil recenzi zabývající se proteiny, přičemž porovnává hned tři možnosti, a to Protein&Co., Blendea protein a NaMaximum protein.