Jak žít zero waste? Zpracovávejte zbytky potravin

Čím dál více lidí přemýšlí nad tím, kolik odpadů svou existencí produkují. Existuje spousta cest, jak jeho množství snížit. Můžete například chodit do bezobalových obchodů pro základní potraviny, místo klasických šamponů a mýdel používat tuhé varianty, abyste nevyhazovali tolik plastových lahviček nebo se třeba naučit zpracovávat zbytky potravin.

Kolikrát se vám stane, že nesníte vše, co jste uvařili? Zůstanou nějaké suroviny, které jste mysleli, že upotřebíte, a nyní pro ně nemáte využití? Co s tím? Vyhodit. Nikoliv, naučte se vše využívat do posledních zbytků.

Ze zbytků vytvořte zbrusu nové jídlo

Chcete-li žít zero waste, nevyhazujte zbytky od včerejšího oběda. Naopak se zkuste zamyslet a využít je pro oběd dnešní. Ze včerejšího jídla můžete vytvořit zcela nové. Třeba ze zbylého masa se dá vytvořit masové rizoto, stačí uvařit rýži a přidat nějakou zeleninu. Zbylá porce polívky lze využít jako základ na omáčku, pouze přidáte suroviny.

Zpracovávejte celou zeleninu a ovoce

Víte, jaké procento zeleniny či ovoce vyhazujete? Když něco okrajujete, zbavujte se skutečně pouze slupky, nikoliv slupky se značnou částí vnitřku. Pokud používáte brokolici, využijte ji celou. I stonek se dá jíst a chutná úplně stejně jako růžičky. Zpracovat vám ho pomůže třeba tyčový mixér. Uvařte stonek, rozmixujte, přidejte vejce, strouhanku a vytvarujte brokolicové placičky, které pak jen upečete v troubě, případně osmažíte na pánvi.

Zbytky ovoce rozmixujte na smoothie a zeleninu na omáčku

Máte doma banány, které už nejsou v nejlepším stavu? Vyrobte si z nich smoothie. Ovoce na sklonku svého života je nejsladší, do smoothie tedy velmi dobré, protože ho už pak nemusíte doslazovat. A nezapomeňte, že do smoothie se dá rozmixovat i zelenina. Rozmixovaná zelenina je kromě toho skvělým základem pro omáčky či polévky. Vaším pomocníkem v zero waste životním přístupu vám tedy rozhodně bude tyčový mixér Braun.