Oznámení: Vláda donutila zavřít všechny prodejny tohoto populárního řetězce potravin. Jde jí o zdraví občanů
Už příští týden si Česká republika připomene jeden z nejvýznamnějších dnů v historii. Událost přitom neovlivnila jen naši zemi, ale i Evropu. 8. květen je Den vítězství – oslavujeme ukončení 2. světové války, které se odehrálo v roce 1945. Jedná se o státní svátek, lidé tedy nechodí do práce a děti do školy. Tento den má mimo jiné vliv i na otevírací dobu obchodů.
Jde vskutku o významný den. Z pohledu historických pramenů jde o kapitulaci německých vojsk, která vstoupila v platnost právě 8. května. Dříve bylo toto datum také známé jako Den osvobození či Den osvobození od fašismu. „Válka na starém kontinentu skončila podpisem bezpodmínečné kapitulace, kterou v Remeši za německou brannou moc podepsal generál Alfred Jodl, aby byla později v Berlíně parafována dalšími německými i spojeneckými představiteli. Do půlnoci 8. května měli Němci složit zbraně, což se ve většině případů skutečně stalo,“ píše web iDnes. Náš národ tak skrz státní svátek oslavuje výročí konce války a uctívá památku všech zesnulých. Jak se v tento den mění otevírací doba supermarketů?

Vláda nařizuje zavření
Jelikož je 8. květen oficiálně státním svátkem, vztahuje se na obchody zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě. Ten začal platit 1. října 2016 a nařizuje, že všechny obchody s rozlohou nad 200 m2 musí mít během některých svátků zavřeno. A Den vítězství patří mezi ně. V květnu už jde přitom o druhý svátek – o týden dříve se slavil Den práce. Během tohoto svátku ale obchody mohly zůstat otevřené. Proto se nenechte zmást, příští týden bude všechno jinak. Supermarkety ze zákona zavřít musí. Jestli se tedy vypravíte do Alberta, Tesca, Kauflandu, Lidlu nebo třeba Globusu, zůstanete stát před zamčenými dveřmi a odejdete s prázdnou. Vláda totiž řetězcům nařizuje celoplošné jednodenní zavření.
Zásoby si udělejte předem
Jestliže si potřebujete nakoupit, musíte tak učinit už ve středu. A protože svátek připadá na čtvrtek, lze očekávat, že mnoho lidí využije možnosti prodlouženého víkendu. Obchody právě kvůli tomu očekávají ve středu velký nápor, situaci tedy nepodceňte a vše potřebné si pořiďte včas. Pokud ale něco zapomenete, nezoufejte – obchody se opět otevřou v pátek a dostupné budou samozřejmě i o víkendu.
Otevřeny zůstanou prodejny s menší rozlohou než 200 m2. Dále pak prodejny na letištích a nádražích, lékárny a čerpací stanice. V případě nouze tak lze některé potraviny a nápoje přece jen pořídit. Otevřeny navíc zůstanou i některé menší pobočky Billy. „O naše služby ovšem zákazníci nepřijdou, kdo bude chtít, může si nakoupit na některé z čerpacích stanic OMV nebo Shell, kde najdou naše obchody, nebo využít služeb našeho e-shopu,“ uvedla Dana Bratánková, vedoucí korporátní komunikace BILLA ČR. Billa totiž provozuje několik prodejen na benzínkách. Zákazníci se tak v případě nouze mohou vypravit tam.

Zákon vzbuzuje kontroverzi
Povinné zavírání obchodů přitom Čechy rozděluje na dva tábory. První z nich zastává názor, že svátky jsou obdobím klidu a odpočinku a lidé by tak měli zůstat doma a užívat si pohody. „I zaměstnanci jsou jen lidi a ne otroci. Mají nárok na odpočinek. Ať si zákazníci nakoupí během týdne a nechají je odpočívat a věnovat se rodině. Ten, kdo to nepochopí, tak ať si to jde zkusit,“ řekl pro Kupi Antonín Urban, který žije s rodinou v Praze. Tím konec konců argumentuje i vláda – zákon má za úkol chránit pracovníky obchodů. I ti by si podle politiků měli užít klidné období volna. „Zákon měl umožnit rodinám, aby mohly být spolu a lidé si užili si čas bez nutnosti práce. To se ale u všech nesešlo s přijetím a dodnes se s tímto zákonem mnozí nesmířili,“ píše web Kupi.
A právě tento názor zastává druhá skupina jedinců, která se domnívá, že by lidé měli mít možnost nakupovat kdykoliv, bez ohledu na svátky. „Nějak nevidím důvod, proč by měly mít obchody zavřeno. Je to služba pro nás, pro zákazníky, a já si chci nakoupit kdykoliv budu chtít. A pokud se to personálu nelíbí, tak v obchodě pracovat nemusí, je to každého dobrovolná volba. Chápu zavření jen na Vánoce,“ říká naopak Pavlína Trefná. V loňském roce se několik poslanců snažilo prosadit zrušení této legislativy, zatím ale úspěšní nebyli.
Snaha o sjednocení
Problémem aktuálního zákona je i to, že prodejce i zákazníky nepatrně mate. Obchody totiž nemusí být povinně zavřené během všech svátků. Občané tak často tápají, jak to tedy s otevírací dobou v konkrétní dny skutečně je. Prodejny musí například zavřít na Velikonoční pondělí, na Velký pátek ale mohou zůstat otevřené. To samé platí pro již zmíněné květnové svátky – na Svátek práce zůstaly obchody normálně přístupné, na Den vítězství se ale zákazníkům dveře zavřou. V roce 2024 přišla vláda s novým návrhem, a to, aby se veškeré prodejny na všechny státní svátky uzavřely. Zákon ale nenašel ve sněmovně dostatečnou podporu. Prozatím tedy platí původní legislativa. Na dodržování nařízení dohlíží Česká obchodní inspekce (ČOI), která za jeho porušení uděluje pokuty.