Jak a kdy vidět polární záři: Tohle je ten nejlepší čas a místo
Polární záře, fascinující přírodní divadlo, které svou barevnou září kreslí na noční oblohu obrazy připomínající kouzla přírody, je jeden z těch zážitků, které lákají romantiky, vědce i cestovatele toužící objevovat krásy naší planety. Zatímco hvězdy jsou na obloze vždy, Aurora Borealis nebo její jižní sestra Aurora Australis se objevují jen zřídka a jen pro ty, kteří vědí, jak a kde hledat.
Polární záře vzniká, když nabité částice ze Slunce dorazí k Zemi a narazí na její atmosféru. Tyto částice, původně uvolněny během slunečních erupcí, putují vesmírem jako tzv. sluneční vítr. Jakmile dorazí k Zemi, zachytí je magnetické pole naší planety a nasměruje je k pólům, kde jsou magnetické síly nejsilnější. V atmosféře pak částice narazí na molekuly plynů, jako je kyslík a dusík, a při těchto srážkách dochází k uvolnění energie ve formě světla. To je to barevné záření, které známe jako polární záři. Barvy závisí na tom, jaký plyn se s částicemi setká – kyslík vytváří zelené a červené odstíny, zatímco dusík fialové a modré tóny. Tento fyzikální proces se pak na obloze promění v oblouky, pruhy nebo závoje, které se mění a tančí podle toho, jak jsou ovlivňovány magnetickým polem. Výsledkem je vizuální podívaná, kterou bychom mohli přirovnat k mistrovskému světelnému koncertu.

Jak a kde hledat polární záři
To, že polární záři nejčastěji vidíme v polárních oblastech, není náhoda, protože zemské magnetické pole je v těchto oblastech nejsilnější. Pokud sníte o tom, že spatříte Auroru Borealis, vyrazte na sever – třeba do Skandinávie, na Island, Aljašku nebo do Kanady. Na jižní polokouli můžete pozorovat Auroru Australis, ale ta je pro většinu lidí méně dostupná kvůli špatně dostupným lokalitám. Pokud jde o správné načasování, nejlepší šanci máte během zimy, konkrétně od října do března na severní polokouli a od dubna do září na jižní. Důvodem je nejen delší tma, ale také větší stabilita atmosférických podmínek. Nejjasnější záře se obvykle objevují mezi 22 h a 2 h ráno.
Polární záře v Česku
I když je polární záře nejčastěji k vidění v polárních oblastech, výjimečně se může objevit i na nižších zeměpisných šířkách, včetně České republiky. Tyto vzácné úkazy jsou však obvykle spojeny s extrémně silnou sluneční aktivitou, kdy geomagnetické bouře dosáhnou intenzity umožňující záři proniknout dále na jih. V takových případech už se několikrát stalo, že i my jsme mohli zahlédnout polární záři na severním horizontu, aniž bychom museli opustit svou rodnou hroudu. Historicky byla polární záře v Česku pozorována několikrát, naposledy například během silných geomagnetických bouří v letech 2023 a 2024. Šance na takový zážitek však zůstává stále celkem velmi nízká a odvíjí se od výjimečných přírodních podmínek.

Jak zvýšit šance na úspěch
Pozorování polární záře je záležitostí trpělivosti a přírody, která občas nehraje podle našich plánů. Abyste měli větší šanci, že polární záři uvidíte, bude třeba si vybrat správnou lokalitu a vyrazit třeba do Severního Norska, Laponska nebo na Island a zaměřte se na místa s minimálním světelným znečištěním. Předpovědi sluneční aktivity můžete sledovat například pomocí aplikace My Aurora Forecast, díky čemuž lze výrazně zvýšit šance, že budete ve správném čase na správném místě. Pokud se polární záře nedočkáte, nezoufejte. Plánujte výlety i s jinými aktivitami, jako je poznávání místní kultury, přírody nebo zimních sportů, aby záře byla spíš bonus než zklamání.
Proč pozorovat polární záři
Vidět polární záři není jen o zaškrtnutí další položky na seznamu přání. Je to připomínka toho, jak úžasná a propojená je naše planeta s vesmírem. Při pohledu na tančící světla si možná uvědomíte, že jsme součástí něčeho většího, světa, kde i Slunce umí hrát roli umělce. Polární záře je fascinující spojení vědy, přírody a krásy, které se nedá popsat, dokud ji nezažijete na vlastní oči. Ať už se vydáte kamkoli, přejeme vám, aby se polární záře stala jedním z těch okamžiků, na které nikdy nezapomenete. Vždyť kdo by nechtěl zažít noční oblohu rozzářenou barvami tak intenzivními, že i hvězdy mohou chvíli blednout závistí.