Češi netuší, že tato důležitá služba je zdarma. Nechají se zbytečně obírat o desetitisíce od nepoctivců
Každý člověk by měl dbát o své zdraví a jeden z nejzákladnějších způsobů, jak toho docílit, je pravidelné docházení na preventivní prohlídky. Velmi důležité jsou i u zubaře – pokud na pravidelnost nedbáte, dříve nebo později se vám vytvoří kazy, záněty dásně a další nepříjemné potíže. Měli byste však vědět, že za všechny zákroky nutně platit nemusíte. Váš zubař vám musí nabídnout nejen nadstandardní péči, ale i tu hrazenou veřejným zdravotním pojištěním, pokud tedy nějaká existuje.
Někteří lidé mají drahého zubaře a netuší, že nemusí při každé návštěvě platit tisíce za péči. Pokud chcete za zákroky ušetřit, úplně první věcí, kterou musíte udělat, je se přesvědčit, že má váš zubař smlouvu s vaší zdravotní pojišťovnou. Existují totiž také soukromí zubaři, kteří smlouvy nemají – a jejich služby mohou být i několikanásobně dražší.

Co vám zubař musí v rámci péče nabídnout
Váš zubař by vás měl před každým zákrokem přibližně informovat o jeho ceně a také by vám měl nabídnout veškeré možnosti péče. Povinností lékaře totiž je nabídnout pacientovi ošetření, které je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. To znamená, že pokud vám může nabídnout plně hrazenou amalgámovou (nebo jinou) výplň, neměl by vám tuto informaci zamlčet a záměrně nabízet dražší variantu. Jestliže má pacient podezření, že mu zubař neříká o levnějších či hrazených zákrocích a neozve se, zbytečně se může ošizovat o tisíce korun.
Někdy se stává, že si zubař účtuje i za něco, co je běžně hrazené zdravotní pojišťovnou (seznam nejčastěji hrazených zákroků uvádíme níže). V takovém případě se u zubaře informujte, proč vám za danou péči účtuje. Můžete si také vyžádat platební doklad a ověřit si informace u své pojišťovny.
Jaké základní zákroky hradí pojišťovna?
Pacienti často platí i za zákroky, které platit nemusí – hradí je totiž zdravotní pojišťovna. Nejčastěji se to týká právě soukromých zubařů, kde pojišťovna nic nehradí, ale pokud váš zubař smlouvu s pojišťovnami má, neměl by vám (až na výjimky) účtovat za určité služby. Jedná se například o:
- Vstupní prohlídka
- Preventivní prohlídka 1-2x ročně
- Vytržení zubu
- Injekční lokální anestezie
- Léčba onemocnění dásní a zánětu nervu
- Rentgenové vyšetření
- Standardní zubní plomby

Kolik stojí péče o zuby
Když své zuby zanedbáváte a necháte vše zajít příliš daleko, můžete o ně zcela přijít. Zuby pak budete muset nahradit, což rozhodně není levná záležitost. Netušíte, kolik přibližně zákroky stojí? Ačkoliv se cena liší podle města, zkušeností zubaře i vybavení jeho ordinace, ceny se většinou pohybují v určitém rozmezí:
- Bílá (fotokompozitní) výplň: 1 000 Kč – 5 800 Kč
- Endodontické (strojové) vyšetření: 1 600 Kč – 15 000 Kč
- Dentální hygiena: od 1 800 Kč
- Kombinované bělení: 8 500 Kč
- Celokeramická korunka: od 11 000 Kč
- Korunka na implantát: od 15 000 Kč
- Implantát: od 15 000 Kč
Jak tedy vidíte, léčba kazů a řešení důsledků spojených se ztrátou zubů rozhodně nepatří mezi levné záležitosti. Proto se doporučuje dbát na prevenci a všechny potíže řešit okamžitě. Od roku 2026 budou zdravotní pojišťovny hradit i bílé plomby, což může mnoha lidem pomoci. Nezapomeňte však na to, že pokud budete mít příliš velký kaz, výplň bude pojišťovnou hrazená jen částečně.