USA vyvíjejí mikrovlnnou obrannou anténu k ničení dronů a leteckých hrozeb

Společnost Raytheon, člen koncernu RTX, byla pověřena americkým námořnictvem a letectvem s ambiciózním projektem: vytvořit dvojici vysoce výkonných mikrovlnných anténních systémů pro obranu proti rozmanitým vzdušným hrozbám. Tento projekt, zahrnující směřování mikrovlnné energie, je součástí programu DEFEND (Directed Energy Front-line Electromagnetic Neutralization and Defeat).

Tyto revoluční antény budou schopny sledovat a rušit hrozby, jako jsou bezpilotní letouny a rakety, rychlostí světla. Navíc budou navrženy tak, aby byly odolné a snadno přenosné, což umožní jejich rychlé nasazení na frontové linie, píše portál Interesting Engineering.

Nejnovější prototypy jsou rozšířením dlouholetých zkušeností společnosti Raytheon s mikrovlnnými systémy. Nově vyvinuté antény DEFEND však představují zcela nový typ systému.

Tato technologie nabízí výhody oproti tradičním kinetickým i nekinetickým zbraním. Poskytuje rychlou střelbu a má schopnost vystřelit vícekrát v krátkém časovém úseku. Tyto zbraně mohou působit různé efekty na cíle, od zničení citlivých elektronických komponent až po jejich dočasné vyřazení z provozu.

Systém používá radiofrekvenční a mikrovlnnou energii k narušení procesorů a dalších logických komponent cíle. S aktivní elektronicky řízenou anténou je možné rychle měnit tvar svazku pro útoky na více cílů nebo soustředit energii na jeden cíl.

Očekává se, že prototypy budou dodány v letech 2024 a 2026.

Zdroj: Interesting Engineering