Ukrajinci inovují své drony. Připevňují na ně termobarické granáty

Ukrajinská armáda využívá FPV drony (drony s pohledem z první osoby) pro boj proti nepřátelským ruským silám. Tyto drony jsou upraveny pro nesení termobarických granátů, což představuje důležitou inovaci v bojových taktikách.

Tato taktika je odpovědí na rostoucí nasazení systémů rušení signálů, které znesnadňují použití tradičních bezpilotních letounů. Ukrajinské síly tak přizpůsobují komerční drony pro vojenské účely, píše portál Business Insider.

Ukrajinci modifikují jednoduché drony, odstraňují zbytečné komponenty a zachovávají pouze základní prvky jako rám, motory, rotory, baterie a kameru. Na tyto drony pak montují různé typy munice, včetně termobarických granátů GTB-7VS, které jsou účinné proti cílům v bunkrech a zákopech. Tyto granáty mají ničivý účinek srovnatelný se 2 kg TNT a jsou schopné vyvolat tlakové rázy o síle 1,4-1,8 kgf/cm2 ve vzdálenosti 5 metrů od epicentra výbuchu.

Tento přístup demonstruje, jak moderní bojiště vyžaduje inovativní a adaptabilní strategie, kde se nízkonákladové technologie kombinují s vysokou účinností pro dosažení taktických výhod.

Zdroj: Business Insider