Těmto chybám se vyhněte obloukem, pokud nechcete svou indukční desku nenávratně poničit
Když se podíváte na indukční desku ve své kuchyňské lince, tak si možná pomyslíte, jak je dobře, že už nemusíte vařit na otevřeném ohni v černé kuchyni. Technologie postoupily takovým krokem, že dnes vařit je prostě radost. Jen to úžasné nádobí, jež je k dispozici. Víte ale, co byste neměli nikdy na indukční desku pokládat?
Na první pohled vypadá indukční deska podobně jako sklokeramická varná deska. Minimálně barvu mívají shodnou – černou. Indukce ale může být i v bílém provedení. Je však mezi nimi funkční rozdíl. Sklokeramická varná deska je ve své podstatně jako elektrický vařič, který se působením elektrického proudu rozehřívá. Pro vás to znamená, že musíte mít při manipulaci opatrní a nedotknout se rozžhavené desky.
Indukční deska i při zapnutí zůstává chladná. Nezasvěceného kuchaře to může zmást, protože si řekne, na čem tedy bude připravovat jídlo? Kouzlo je ve volbě vhodného nádobí. Pro indukční desku s kovovou cívkou uvnitř je třeba volit to s magneticky vodivým dnem. Pak je během vaření sice indukční deska studená, ale ohřívá se právě použitý hrnec. Je to vážně jednoduché a přitom tak účinné. Trik totiž spočívá v elektromagnetické energii.
Výhodou indukce je zejména to, že je energeticky méně náročná než třeba plynový sporák. To je ostatně i důvodem, že jí spotřebitelé dávají v současné době přednost. Než si ji ale pořídí, měli by se seznámit s tím, jak se k indukční desce chovat, aby si ji hned nezničili.
TIP: Věděli jste, že se voda v hrnci na indukci uvaří dvakrát rychleji než na elektrickém sporáku?
Co je to sklokeramika
Indukční varná deska je vyrobena ze sklokeramiky, což je polykrystalický materiál získaný řízenou krystalizací skla. Zúročuje v sobě výhody skla a speciální vlastnosti keramiky. Je pevná s nízkou tepelnou roztažností a vysokou teplotní stabilitou. To jsou vlastnosti, které se osvědčují právě při výrobě kuchyňských spotřebičů pro vaření. Je však třeba zdůraznit, že sklokeramická deska je sice pevná, ale není nerozbitná.
Ve své podstatě je totiž křehká a může jí ublížit náraz tvrdého nebo tupého předmětu. Nezřídka se stalo, že lidem upadla na indukční desku plná plechovka s nápojem, která desku poškodila – poškrábala, nebo dokonce rozbila. Proto se vyvarujte manipulaci s těžkými předměty v blízkosti indukční desky. Jeden nikdy neví, kdy vám mohou vypadnout z rukou. Dávejte pozor hlavně na děti.
Vyvarujte se pádu těžkých předmětů na indukční desku
Indukční deska ze sklokeramiky je háklivá na jakékoliv mechanické působení. Pokud jste zvyklí během vaření s pánví nebo kastrolem prudce hýbat po varné desce, tak u indukce byste si to měli odpustit. Poničit indukční desku dokáže také vylitý džem nebo marmeláda, pokud se nechá na desce zaschnout. Kromě toho zbytky jídla na indukci snižují její funkci.
Opravdu je lepší nečistotu zavčasu setřít a ušetřit si tak spoustu starostí. Pro čištění indukční desky byste měli používat speciální přípravky na sklokeramické desky, které neobsahují abrazivní ingredience. Zapomeňte na to, že byste na ni vzali obyčejný prášek na nádobí. Tím byste si mohli desku úplně zničit. Nečistěte ji ani drsnější stranou houbičky na nádobí, ač by se to nabízelo jako vhodné řešení.
TIP: Na čištění indukční desky nepoužívejte drátěnku, bělicí činidla na bázi chloru ani jedlou sodu.
Jak docílit toho, aby byla indukční deska bez šmouh
Také vás vyvádějí z míry šmouhy na indukční desce, sotva jste ji vyčistili pomocí jemného mýdlového roztoku? Jako ideální metoda se zde nabízí použití švédské utěrky, kterou desku vyleštíte do hladka. Vhodná je také jelenice, která se používá na leštění skel. Je to rychlé, účinné a ekologické. Nemáte-li po ruce švédskou utěrku, pak můžete vzít zavděk vlhčenými ubrousky. Ty také dokážou desku zbavit nevzhledných šmouh.
Zdroj: sciencedirect.com, 33rdsquare.com, simplyelectricals.co.uk
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]