Mobilní operátoři musely zrušit brutální poplatky. Češi ušetří tisíce korun
Míříte do zahraničí a přibližujete se k hranicím. Vytahujete proto mobilní telefon a vypínáte internet – drahá data by vám mohla pěkně znepříjemnit konec měsíce, až vám přijde výpis. Kvůli vysokým cenám telefonních služeb v cizích zemích máte v plánu volat spíše výjimečně, spoléhat se budete především na textové zprávy. Surfovat po internetu lze pouze v bezplatné Wi-Fi síti. Na tento scénář určitě pamatuje mnoho z nás. Ještě několik let zpátky totiž roamingové služby stály nemalé částky, to už dnes naštěstí neplatí.
Pod pojmem roaming se skrývá běžné používání vašeho domácího telefonního čísla v zahraničí, které je tím pádem přihlášeno do sítě tamního mobilního operátora. Vy tak můžete normálně volat, psát textové zprávy nebo využívat internet v telefonu. Dříve byl nicméně roaming opravdu drahý – pokud jste nebyli opatrní, mohli jste za něj zaplatit i tisíce korun. Přečíst si e-mail, zavolat známým nebo si prohlédnout nejnovější příspěvky na sociálních sítích si dříve člověk musel rozmyslet. Před 10 lety stál jeden megabyte 30 Kč, ten vám ale postačil pouze na zhlédnutí několika fotek na Facebooku. Asi si tak umíte představit, na kolik by vás vyšla taková čtvrthodinka na internetu. Časy se však naštěstí mění a dnes můžete zvonící telefon v zahraničí s klidem zvednout.

Ceny a podmínky jako doma
Moderní předpisy Evropské unie lidem už nějaký čas zpříjemňují dovolenou. Od roku 2017 totiž platí, že v rámci EU můžete využívat svůj domácí tarif, a to bez žádných poplatků. Ceny hovorů a zpráv zůstávají stejné, nic navíc neplatíte ani za internet. „Pokud jste na dovolené v jiné zemi Evropské unie, neplatíte nic navíc nad rámec sazeb, které vám operátor běžně účtuje. Vaše hovory do mobilních i pevných sítí, textové zprávy i datové služby jsou účtovány podle vnitrostátních sazeb, tedy jako byste volali, textovali a stahovali data doma. Totéž platí pro příchozí hovory a textové zprávy,“ píše web iDnes. Nemusíte mít strach, že byste byli během zahraničních cest odříznuti od světa. Evropské regulace roamingu se kromě 28 členských států vztahují i na Norsko, Island a Lichtenštejnsko. Stejné ceny jako doma platí i v případě návštěvy Velké Británie, která sice už není členem EU, mobilní operátoři nicméně zachovali stejné roamingové služby.
Pozor v případě neomezeného internetu
Jestliže cestujete v rámci Evropské unie, mobilní tarif prakticky nemusíte řešit a telefon můžete využívat bez omezení. Limity se vás mohou týkat pouze v případě, že máte neomezená data. „Operátoři jsou totiž oprávněni spotřebu dat v roamingu limitovat. O tom, jaký datový objem může zákazník s datově neomezeným tarifem v EU vyčerpat bez příplatku, informují operátoři přímo u daných tarifů. Tedy i u těch s neomezenými daty,“ píše iDnes. Před odjezdem si tedy pouze zjistěte, kolik GB dat můžete na cestách spotřebovat. Informace jsou většinou přehledně dostupné na webových stránkách společností či v jejich aplikacích. Nejjednodušší přístup má Vodafone, jehož datový roamingový limit činí 64 GB, a to pro každého s neomezeným tarifem. U O2 a T-Mobilu záleží na tom, jaký konkrétní paušál využíváte.
Ochranný limit
Pokud byste objem dat vyčerpali a limit překročili, zaplatíte za internet navíc regulovanou cenu pro členské státy EU. „Po vyčerpání EU limitu zůstává zákazník dále připojený a čerpá data, která se účtují ve formě příplatku. Ten pokrývá náklady ve velkoobchodních cenách, za které operátor nakupuje data od ostatních operátorů,“ říká mluvčí O2 Veronika Zachariášová. Operátor navíc lidem poskytuje jakýsi ochranný limit – každému zákazníkovi hlídá celkovou útratu až do výše 1 500 Kč. „Po dosažení této částky se pak může sám rozhodnout, zda si tento ochranný limit obnoví a bude pokračovat v placeném připojení dál,“ dodává Zachariášová.

Službu nelze nadužívat
Cestovat v EU tak můžete bez starostí. Ale pozor – princip evropského roamingu se nesmí zneužívat. Operátoři přece jen službu monitorují a kontrolují. V rámci politiky přiměřeného využívání vám v případě nadužívání roamingu mohou účtovat poplatky. Může se vás to týkat, pokud jste za poslední 4 měsíce strávili více času v zahraničí než doma. „Operátor má právo zasáhnout a doúčtovat poplatky například tehdy, kdyby za určité období zákazník trávil více času než v Česku a služby by byly využívány více v zahraničí než v domovském státě,“ vysvětluje pracovnice Českého telekomunikačního úřadu Tereza Meravá. Operátoři by vás na účtování příplatků měli upozornit. Vy se pak můžete rozhodnout, co dál. Pro dlouhodobé pracovní, studijní či cestovní pobyty v cizině je tak pravděpodobně vhodnější pořídit si místní SIM kartu a využít služeb tamních operátorů.
Pozorně si hlídejte, kam jedete
Používání mobilu během zahraniční dovolené tak už není tabu, ale samozřejmě záleží na tom, kam jedete. Nezapomeňte, že stejné cenové podmínky jako doma platí pouze ve státech EU, ne v celé Evropě! Základní poučení tedy zní – mějte zcela jasno o tom, kam jedete. Zvláště při projíždění různými zeměmi je možné, že se budete muset mít ohledně používání mobilu na pozoru. Jestli je ale vaše cílová destinace v zóně 1, tedy v členských státech EU, hoďte starosti za hlavu a s klidem si pobyt užijte i s mobilem po ruce.