Zničená ruská fregata Askold v Kerči. Toto plavidlo bylo navrženo pro provoz v Kaspickém moři. Má nízký ponor

Askold je moderní raketová fregata, do které Rusové investují již několik let. Na základě projektu 22800 Karakurt již vstoupily do služby čtyři lodě. Tři z nich doplnily Baltskou flotilu a jedna Černomořskou flotilu. Fregata Askold měla být druhou lodí této třídy v černomořské flotile, nyní však obdržela zásah a byla zničena, píše server FleetMon.

Projekt 22800 Karakurt vypracovala petrohradská Ústřední námořní konstrukční kancelář Almaz. Při návrhu vycházeli konstruktéři z jiného projektu téže konstrukční kanceláře z 90. let, a to z 500tunového dělostřelecké lodi projektu 12300 Skorpion.

V projektu Karakurt je však patrný i vliv komerčně vyráběné raketové lodi 21631 Bujan-M, kterou vyvinula Zelenodolská konstrukční kancelář. Toto plavidlo bylo navrženo pro provoz v Kaspickém moři a přilehlých řekách, takže ponor lodi činil pouze 2,6 metrů.

Loď je vybavena integrovaným stěžněm, který nese dvě pevné fázované antény multifunkčního radarového komplexu Mineral-M. Srdcem lodi je diesel-elektrický systém tvořený třemi hlavními dieselovými motory, z nichž každý má 112 válců a výkon 8 000 koní.

Zdroj: Wikipedia, FleetMon