Rusko má nový útočný letoun. Jak-130M se bude vyrábět v Bělorusku a je nástupcem letounu Su-25

Ruská konstrukční kancelář Jakovlev pracuje na nástupci útočných letounů Su-25. Jejich roli má převzít letoun Jak-130M, nová verze stroje vybavená moderním radarem a výzbrojí, vyvinutá jako cvičný a bojový letoun, jak píše web Military View.

Vše začalo spoluprací, kterou na počátku 90. let navázal italský koncern Aermacchi s konstrukční kanceláří Jakovlev.

Cílem spolupráce bylo společně vyvinout cvičný a výcvikový letoun, který by mohl nahradit starší letouny Aero L-29 Delfín a Aero L-39 Albatros vyvinuté v Československu. Jednalo se o konstrukce běžně používané v zemích Varšavské smlouvy (s výjimkou Polska, které vyvinulo vlastní letoun TS-11 Iskra).

Výsledkem společné práce byla konstrukce, společně vyvinutá na základě ruského projektu UTS-Jak. Protože se představy obou partnerů o konečné konfiguraci stroje rozcházely, odkoupili v roce 2000 dokumentaci Italové a na jejím základě vyvinuli vlastní letoun M-346 Master. Rusové – díky takto získaným prostředkům – projekt dokončili jako Jak-130.

Z dnešního pohledu je zajímavé zapojení Ukrajiny do vývoje tohoto stroje – motory AI-222, které letoun poháněly, dodával dlouhá léta (minimálně do roku 2015) do Ruska ukrajinský závod Motor Sič.

Proč Rusové staví nový útočný letoun?

Letoun Jak-130M má být nástupcem slavného Su-25, stroje, který pamatuje éru studené války a je – navzdory odlišné konstrukci – funkčním ekvivalentem amerického letounu A-10 Thunderbolt II.

Letoun Su-25 byl vyvinut jako letoun blízké podpory, létající relativně pomalu a nízko a poskytující leteckou podporu přímo nad bojištěm. To bylo účinné mimo jiné v Afghánistánu, ale vývoj protiletadlových systémů způsobil, že schopnosti těchto letounů jsou nyní omezené. Z tohoto důvodu byly vyvinuty modernizované verze Su-25, například Su-25M3, s radikálně zvýšenými schopnostmi.

Problémem je, že Rusko je schopno modernizovat své letouny, ale nemůže vyrábět nové, takže každá ztráta stroje tohoto typu snižuje jeho dostupný fond. Tuto slabinu ruského letectva odhalila válka na Ukrajině, kde od začátku agrese Rusové ztratili asi 30 letounů Su-25, aniž by je měli čím nahradit.

Prohlášení Alexandra Lukašenka o plánech na zahájení výroby v Bělorusku je třeba brát stejně jako jiná propagandistická prohlášení a „nové“ Su-25 z Gruzie (minimálně jeden byl postaven od roku 2021) jsou sestaveny ze starých komponentů a zbaveny ruských dílů.

Nové ruské útočné letouny

Vzhledem k tomu, že roli letounů A-10 na Západě postupně přebírá inteligentní munice, stojí Rusové před nutností vyvinout nástupce Su-25, který by byl schopen používat řízené zbraně, aniž by se dostal do dosahu protivzdušné obrany. Vzhledem k předpokládaným úkolům musí být lehčí, levnější a méně náročný na vybavení než velký, těžký a drahý Su-34 nebo víceúčelový Su-30 či Su-35.

Referenčním bodem zde může být dosud nejhlubší modernizace Su-25, Su-25M3. Tyto stroje mají na palubě zaměřovací a navigační systém SWP-24-25, optoelektronickou stanici SOLT-25 a systém vlastní obrany Vitiebsk-25.

Díky systému SWP-24-25 je přesnost výstupu letounu na cíl pro svržení pum 15-20 m (u původního Su-25 činila chyba až 1 % délky dráhy letu, což mohlo znamenat mnohakilometrovou odchylku). Stanice SOLT-25 nabízí tři kanály: televizní, termovizní a laserový, které zajišťují detekci a identifikaci vzdušných i pozmních cílů, což umožňuje použití široké škály ruských řízených zbraní.

Letoun Jak-130M podobný FA-50PL

Je pozoruhodné, že pokud jde o nástupce Su-25, Rusové zřejmě následují cestu, kterou se vydalo Polsko v případě letounu FA-50. Letoun vyvinutý jako cvičný a bojový stroj byl Polsku opět dodán ve variantě FA-50GF, jejíž bojové schopnosti jsou v současné verzi značně omezené.

Skok ve schopnostech však má přinést použití moderního radaru PhantomStrike a zaměřovacího zásobníku AN/AAQ-33 Sniper. Po této modernizaci by se cílová varianta FA-50PL mohla ukázat jako relativně levná platforma s významnými schopnostmi.

Vzhledem ke konstrukčním omezením nepřevezme roli stíhače vzdušné převahy, ale díky plánované integraci se střelami AIM-120 AMRAAM bude mít silné schopnosti proti vzdušným cílům a zásobník Sniper umožní použití moderních řízených zbraní k ničení cílů mimo dosah protivzdušné obrany.

Zdroj: redakce, militaryview.com, Wikipedia