Získávání velkého množství čisté energie ze vzduchu, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Zařízení nepřetržitě získává elektrickou energii z vlhkosti vzduchu

Vzdušná vlhkost je rozsáhlý, udržitelný rezervoár energie, který je na rozdíl od sluneční a větrné energie k dispozici nepřetržitě. Dříve popsané technologie získávání energie z vlhkého vzduchu však buď nejsou kontinuální, nebo vyžadují unikátní syntézu či zpracování materiálu, což brání škálovatelnosti a širokému nasazení.

Inženýři z University of Massachusetts Amherst v USA nedávno ukázali, že téměř z jakéhokoli materiálu lze vytvořit zařízení, které nepřetržitě získává elektrickou energii z vlhkosti vzduchu, píše portál InceptiveMind.

„Vzduch obsahuje obrovské množství elektřiny,“ říká Jun Yao, vedoucí vývojového týmu. „Představte si mrak, který není nic jiného než masa vodních kapek. Každá z těchto kapiček obsahuje náboj, a když jsou vhodné podmínky, mrak může vytvořit blesk – ale my nevíme, jak spolehlivě zachytit elektřinu z blesku. To, co jsme udělali, je, že jsme vytvořili lidmi postavený mrak v malém měřítku, který pro nás vyrábí elektřinu předvídatelně a nepřetržitě, abychom ji mohli získávat.“

V roce 2020 Jun Yao a jeho tým vytvořili zařízení, které nazývají „Air-gen“ neboli generátor poháněný vzduchem, s elektricky vodivými bílkovinnými nanodrátky, které vyrábí mikrob Geobacter. Tyto proteinové nanodrátky by mohly nepřetržitě získávat čistou energii ze vzduchu tím, že by sbíraly i malé množství vlhkosti. Zařízení Air-gen se spoléhalo na chemii proteinových nanodrátků ve spojení s jemnými póry mezi nanodrátky ve filmu.

Vzhledem k tomu, že vlhkost je všudypřítomná, zařízení by fungovalo 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, v dešti i ve svitu slunce, v noci a bez ohledu na to, zda fouká vítr. To řeší jeden z hlavních problémů technologií, jako jsou větrné nebo solární, které fungují pouze za určitých podmínek.

Protože se vzdušná vlhkost šíří v trojrozměrném prostoru a tloušťka zařízení Air-gen je jen zlomkem šířky lidského vlasu, lze jich na sebe naskládat mnoho tisíc, čímž se efektivně zvětší množství energie, aniž by se zvětšila plocha zařízení. Takové zařízení Air-gen by bylo schopné dodávat energii na úrovni kilowattů pro běžné elektrické použití.

„Představte si budoucí svět, ve kterém je čistá elektřina dostupná kdekoli,“ říká Yao. „Generický efekt Air-gen znamená, že tento budoucí svět se může stát skutečností.“

Zdroj: InceptiveMind