Země v objektivu NASA. Agentura ukazuje velkolepé snímky planety
NASA již několik let pozorně sleduje naši planetu a výsledkem jsou úžasné fotografie Země pořízené z oběžné dráhy. Pohodlně se usaďte a prohlédněte si několik skutečně pozoruhodných fotografií z různých koutů našeho vesmírného domova, které zpřístupnila americká vesmírná agentura.
NASA Earth Observatory je webová stránka agentury NASA, jejímž posláním je sdílet fotografie, příběhy, objevy a různé zajímavosti týkající se Země. Najdete zde již více než 11 000 fotografií a my jsme si řekli, že by stálo za to vám některé z nich ukázat. Doporučujeme vám také, abyste se před prohlížením níže uvedených fotografií zhluboka nadechli, protože mnohé z nich jsou dechberoucí!
Foto: NASA
Prezentaci snímků NASA začínáme návštěvou západního pobřeží Řecka. Lze jen litovat, že hora Psili Koryfi (v levém horním rohu fotografie) je obklopena nízkými mraky, ale i tak je výhled neuvěřitelně působivý!
Foto: NASA
Scilly je souostroví ležící jižně od Cornwallu v jihozápadní Anglii. Voda kolem některých ostrovů v souostroví je tak mělká (jak je vidět z tyrkysové barvy na fotografii), že jejich obyvatelé mohou chodit mezi nimi touto cestou.
Foto: NASA
Na této fotografii nás NASA přenáší do argentinské Patagonie, do národního parku Los Glaciares, kde se nachází ledovec Perito Moreno, který je vidět na fotografii. Přesněji řečeno, vidíme zde jazyk tohoto ledovce (to je ta bílá část fotografie vlevo), který je jednou z největších zásobáren pitné vody na Zemi.
Foto: NASA
Z mrazivé Patagonie jsem se vydal do horké Austrálie, do oblasti zvané Queensland, kde se nachází jeden z nejstarších deštných pralesů na Zemi. Podle vědců je její původ starý stovky milionů let a nachází se zde mimo jiné nejstarší druhy kapradin na planetě.
Foto: NASA
Na této fotografii jsou vidět krásné vzory, které se ve vodě vytvářejí v důsledku toho, že grónské ledovce rozmělňují horniny na jemný prášek, který následně mění barvu vody v tajícím ledovci. Tato voda se pak mísí s mořskou vodou a vytváří fenomenální podívanou.
Foto: NASA
Mount Michael je aktivní sopka nacházející se na ostrově nedaleko polárního kruhu v Atlantském oceánu. Sopka je obvykle zakryta mraky, ale protože často dává najevo svou aktivitu, můžeme si ji krásně vyfotit.
Foto: NASA
Z Atlantiku se vydáme do Indonésie, kde uvidíme krásnou fotografii sopek Sundoro (vlevo) a Sumbing (vpravo) na Jávě, nejlidnatějším ostrově země. Obě sopky jsou aktivní, leží více než 3 km nad mořem a jejich poslední erupce se odehrála v roce 1730. (Sumbing) a 1971. (Sundoro).
Foto: NASA
S příchodem kalendářní zimy je podzimně zbarvené listí prakticky minulostí, ale ne v Japonsku, kde může vydržet až do začátku prosince! To je vidět i na této fotografii z japonského ostrova Kjúšú.
Foto: NASA
Z oběžné dráhy Země je také dokonale viditelná řada metropolí. V tomto případě si můžete prohlédnout noční verzi města Kuvajt.
Více snímků naleznete na stránkách vesmírné agentury NASA.