Zbavte se molů jednou provždy: Tento jednoduchý trik s pepřem konečně funguje
Je důležité si uvědomit, že s potravním molem je pořízení trochu jiné než třeba s molem šatním. Šatní mol se živí keratinem, kdežto ten potravinový lidskou potravou. Ať už máme doma jednoho, nebo druhého, moli dokážou náš pohodlný život často dost znepříjemnit. Zbavit se jich přitom dá docela snadnou cestou. Poradíme vám.
Jakmile se vám mol dostane do spíže, je téměř jisté, že napadne všechno, co máte ve skříni uloženo. Dostane se úplně všude a nejvíc si libuje v sypkých potravinách. Jeho larvy najdete třeba v mouce, v cukru, v krupici, ale i v těstovinách nebo v koření. Jakmile se potravinový mol dostane třeba do větší zásoby obilí, může se celá tato várka rovnou vyhodit. Pokud ve svých potravinách najdete mola, okamžitě zkontrolujte všechno, co ve spíži máte – otevřené sáčky i zavřené dózy.
Mola často nezastaví ani plastový obal. V kontrole buďte důkladní a pokud si nejste jistí, zda doma další moly máte, v nejhorším případě raději všechny načaté potraviny preventivně vyhoďte. Larvy se dokážou zavrtat až na dno sáčku s moukou.
Druh mola poznáte podle toho, kde ho najdete
Existují rovnou tři druhy mola a všechny tyto druhy jsou stejně nebezpečné a otravné. Mola šatního si klidně můžeme donést domů z obchodu s oblečením. „Pyšní se“ dlouhými lesklými křídly. Oproti tomu mol potravinový je zbarvený do šedo-hněda. I tuto potvůrku si můžete donést domů s nákupem, ovšem nejčastěji s potravinami. Oblečení ho nezajímá. Třetím druhem mola je tzv. mol kožešinový. Ten se proti molu šatnímu vyznačuje skvrnkami na křídlech a doma ho zas tak často nepotkáte.
Důležité je zmínit fakt, že mol, ať už šatní, nebo potravinový, miluje tmu. Zbožňuje tmavá kouta a líbí se mu, když není na první pohled vidět. Dospělá samička mola může naklást až 200 vajíček, což určitě není dobrá zpráva, což pro vás jistě není dobrá zpráva, pokud jste jednoho takového mola u sebe ve skříni zabili a mysleli si, že tím je váš boj s moly u konce. Čerstvé larvy se navíc dokážou zavrtat hluboko do potravin nebo hluboko do vrstvy látky.
Larvy mola šatního si nejvíce pochutnávají na vlně, chutná jim ale i bavlna a kožešina. Vlákna, která z oblečení získá navíc mol dokáže dost dobře využít jako součást své kukly. Dospělý mol se dožívá maximálně dvou týdnů. Během svého života ale dokáže ve vaší skříni nadělat obrovskou paseku.
Mola šatního se zbavíte díky levanduli a rozsypanému pepři
Stačí jeden jediný mol, který vyletí ze skříně a je zle. Všechno oblečení, co v této skříni máte, byste měli vyndat a pečlivě ho ošetřit. Oblečení vyperte alespoň na 60 stupňů a police kompletně vytřete – pomoci může i vysavač, kterým se zbavíte i těch nejskrytějších larev. Nejlepší a osvědčenou babskou radou je pak levandule.
Sušenou levanduli můžete buďto ve formě sáčku zavěsit na věšák k oblečení nebo jej nasypat do rohů polic. Dalším prostředkem, který moli nesnesou je obyčejný černý pepř. Kuličky pepře snadno rozsypte po policích a na dno skříně. Moli se už k vašemu oblečení ani nepřiblíží. Důležité ale je kuličky pepře i levanduli pravidelně měnit. Jejich aroma totiž rychle vyprchá, a to platí obzvlášť pro pepř. Ten ve skříni vyměňujte alespoň jednou za týden.
Moli nesnáší vůně
Právě levandule nebo i třeba cedrové dřevo výrazně odpuzují moly. A jsou to hlavně voňavé pasti, které na tento otravný hmyz platí. V ideálním případě byste ale molům neměli dávat žádný důvod k tomu, aby vaši domácnost navštívili. Domov udržujte v čistotě a pravidelně čistěte a kontrolujte všechny úložné prostory, ať už v ložnici, tak v kuchyni. Domácnost také pravidelně alespoň jednou za den vyvětrejte.
Zdroje: idnes.cz, redakce
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]