Zatočí s hemeroidy i vypadáváním vlasů. Zázračnou bylinu máte doma a ani o tom nejspíš nevíte
Čím dál více se odtrháváme od přírody. Trh je přesycen údajnými zázračnými, ale předraženými a průmyslově vyráběnými preparáty. Přitom existuje jedna běžná bylina, kterou můžete použít takřka na všechny neduhy vašeho těla.
Na procházce kolem polí můžete často spatřit nenápadnou, ale vzhledově sympatickou jemnou kytičku. Bílé okvětí s pestře žlutými vnitřními květy na výrazně větvené lodyze lemuje okraje cest, rumiště, jeteliště a louky. Pro zemědělce je to plevel, pro babky kořenářky jinak rumánek, marunka anebo kamilka. Poslední název „kamilka“ už bude bližší milovníkům bylinných čajů. Vychází z jejího latinského názvu „Matricaria chamomilla“.
Léčebné účinky této byliny jsou známy už po tisíciletí. Užívala se v antickém Řecku, ale i ve starém Egyptě. Věneček z ní by si bez rozpaků mohla nasadit nevěsta při letním svatebním obřadu pod rozkvetlým stromem. Vyhodit jej by ale byla škoda. Řeč je samozřejmě o heřmánku pravém. U nás je znám i pod jiným, zato příhodnějším názvem „heřmánek lékařský“.
Hodinový manžel mezi bylinami
Ve světě léčivých bylin se jedná o naprostého univerzála. Je to jako zkušený chlapík, který přijde, udělá, opraví a zase odejde. Na slovo „odejde“ je v případě heřmánku dobré dát pozor. Jeho vlastnosti jsou přirovnávány k účinku antibiotik. Dlouhodobé a pravidelné užívání by vám mohlo rozhodit střevní mikroflóru. Ale to jenom potvrzuje jeho účinné schopnosti.
Představme si pacienta podobného postavě Gluma z fantasy děl J. R. R. Tolkiena. Pohublý chlapík s proplešatělou hlavou s pár trsy mastných vlasů, nezdravě vypadající pleť, problémy s hemoroidy od neustálého hlubokého podřepu. Zahnědlé hnijící zuby. Blíže nespecifikovatelné vnitřní bolesti proměňující grimasy jeho tváře. Dost dobře vycházející ze zkaženého zažívání. Tiky a záškuby ústní artikulace a těla plynoucí z chřadnoucího nervového systému a všeobecné psychické nepohody. Zkrátka pacient, nad kterým by se nejeden praktický lékař zhrozil.
Všechny zmíněné problémy by přitom nemuselo řešit znovunalezení kouzelného prstenu, anebo nekonečné obíhání doktorů. V mnohém by postačila vhodná aplikace heřmánku, aby se z našeho Gluma mohl stát princ Krasoň. Heřmánek dezinfikuje, působí protialergicky i protizánětlivě. Má uklidňující účinky do té míry, že dokáže pomoci i od křečí. Zároveň je všestranný i z hlediska aplikace.
Jak na heřmánek?
Nejznámější aplikací heřmánku je čaj. Čaj může pomoci zklidnit nervovou soustavu. Dezinfikuje ústní dutinu, čímž pomáhá při zánětech a zmírňuje bolest zubů. Nepopiratelná je jeho schopnost vyvolat pocení, a tedy ulevit od horečky.
Nevypitý nebo nevykloktaný odvar se dá použít dál. Notoricky známé jsou heřmánkové obklady, které mohou pomoci od bolesti (např. kloubů po zátěži). Převařený nálev poté konkuruje špičkám v oblasti dermatologie. Jeho omýváním neprospějete jen své pleti. Heřmánková koupel se odjakživa používá na zlepšení kvality i růstu vlasů.
Co se týče symbiózy heřmánku s horkou vodou. Vhodný je i na koupele. Zde přichází na řadu téma často zbytečně obávaných hemoroidů. Hemoroidy za život potkají většinu populace. Trpěl jimi i Napoleon Bonaparte. Heřmánek přitom může pomoci hned ve dvou rovinách. Jeho pití odlehčuje stolici, aniž by měl projímavé účinky. Koupel postižených míst poté redukuje bolest a další projevy.
Jako přímější cesta na odbourání bolestí se dá doporučit heřmánková mast. Lze ji užívat jako „ranhojič“. Působí příznivě na podrážděnou pokožku a jemné ranky. Doporučuje se i při spáleninách, popř. po nadměrném vystavení slunečních paprsků.
Upozornění
Heřmánek působí jako všemocná bylina a v mnoha případech tomu tak skutečně je. Člověk ale nesmí zapomínat na prevenci. Je na místě nezanedbávat preventivní kontroly a řídit se radami doktorů. Byliny jsou velmi dobrý sluha, ale špatný pán. Je třeba se mít neustále na pozoru a v případě vážnějších komplikací je aplikovat až po konzultaci s odborníky.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]