Zapsáno ve skle. Microsoft vynalezl nový způsob ukládání dat do skla. Data budou uchována po tisíce let

Až tři a půl tisíce filmů nebo 1,75 milionu hudebních skladeb lze uložit a bezpečně uchovat na malém skleněném disku, který vyvinuli výzkumníci z laboratoře společnosti Microsoft. Výzkumný projekt, v jehož rámci byl nový typ paměťového média vyvinut, je znám pod názvem „Project Silica“, píše portál PCworld.

Výzkumníci společnosti Microsoft ukládají data do skla pomocí trojrozměrných pixelů zvaných voxely. Podle popisu zveřejněného týmem Microsoftu probíhá proces ve čtyřech krocích: zápis ultrarychlým femtosekundovým laserem, čtení pomocí počítačem řízeného mikroskopu, dekódování a nakonec uložení do fyzické knihovny nebo jinak datového úložiště. Knihovna je pasivní, v žádné z paměťových jednotek se nepoužívá elektrická energie.

Jak ujišťuje Microsoft, na rozdíl od klasických metod ukládání dat, jako jsou magnetické rotující disky, skleněné plotny velikosti talíře vyvinuté v rámci projektu Silica budou uchovávat data po tisíce let. Jakmile jsou data jednou uložena na skleněném disku, nelze je měnit.

Zdroj: PCworld