Vědci změřili přesnou délku disku kolem černé díry. Vzdálenost je 9000krát větší než vzdálenost od Země ke Slunci

Vůbec poprvé vědci změřili přesnou velikost disku hmoty vířícího kolem černé díry. Náhodné zjištění by mohlo pomoci rozšířit naše znalosti o tom, jak tito vesmírní obří giganti rostou a jak se galaxie, které je obklopují, časem vyvíjejí, píše web Live Science.

Disky kolem černých děr

Akreční disky jsou masivní vířící prstence přehřátého plynu, prachu a plazmy, které rotují kolem černých děr nebo jiných obrovských kosmických objektů. Disky kolem černých děr jsou vyrobeny ze zbytků roztrhaných hvězd, exoplanet a další hmoty, která se roztrhla na kusy. Jak se akreční disky otáčejí, vyzařují řadu elektromagnetického záření včetně rentgenového a infračerveného záření, rádiových vln a viditelného světla, což z nich dělá jedinou část černé díry, kterou astronomové dokážou detekovat.

Rotující hmoty vyzařují to, co výzkumníci nazývají dvojitým vrcholem, což je dvojice energetických vrcholů z vodíkového plynu. Tyto dvojité vrcholy pocházejí z okraje disku, který je nejblíže horizontu, což znamená, že mohou ukázat, kde rotující disky začínají, ale ne kde končí.

Výzkumníci nyní objevili druhý dvojitý vrchol pocházející z vnějšího okraje disku supermasivní černé díry s názvem III Zw 002, která se nachází více než 22 milionů světelných let daleko a je nejméně 400 milionkrát větší než hmotnost našeho Slunce. Na základě dvojice vrcholů, které zaznamenali, výzkumníci vypočítali, že poloměr disku kolem černé díry III Zw 002 je přibližně 52,4 světelných dnů, což je více než 9000krát větší vzdálenost od Země ke Slunci.

zdroj: Live Science