Z Londýna do New Yorku za 90 minut? Hermeus zrychlí na 6 000 km/h a bude vytištěn na 3D tiskárně

Osobní lety hypersonickou rychlostí skončily s vyřazením posledního Concordu před téměř 20 lety. Sen o moderním hypersonickém letadle však nezemřel, jak dokazuje letoun Hermeus.

Poslední let Concordu se uskutečnil v roce 2003, ale od té doby se objevilo několik projektů, které se snaží vrátit možnost nadzvukových osobních letadel, jako například prototyp, který loni představila společnost Boom Supersonic. O toto téma je velký zájem, a dokonce i americký prezident Joe Biden věří, že se tento typ letů stane během příštích 10 let normou.

Možná nás k této vizi budoucnosti přiblíží nový projekt start-upu z Atlanty. Očekává se totiž, že letoun Hermeus umožní let rychlostí pětkrát vyšší, než je rychlost šíření zvuku vzduchem, tedy asi 6 000 km/h. O samotném projektu zatím víme jen velmi málo podrobností, ale vývojáři nás ujišťují, že díky letounu Hermeus by mělo být možné cestovat z Londýna do New Yorku za pouhých 90 minut, jak uvádí web Military Factory.

„Vyvíjíme motor Mach 5, který se nepodobá žádnému ze stávajících motorů,“ vysvětlují zástupci společnosti. „Současný motor na zkušebním stanovišti je proudový motor GE J85-21, který bude základem našeho většího nadzvukového motoru, dodávají. Kromě práce na osobních letadlech společnost spolupracuje také s americkým letectvem.“

Firma oznámila, že části svých letadel bude tisknout na speciálních 3D tiskárnách. Za tímto účelem podnik získal stroje Sapphire a velkoformátové tiskárny Sapphire XC od Velo3D. Generální ředitel a zakladatel společnosti Velo3D Benny Buller uvedl, že i když je náročnost materiálů na teplotu a vibrace u nadzvukového letounu mnohem vyšší než u běžného letadla, tiskárny Sapphire a Sapphire XC dokážou potřebné díly bez problémů vyrobit.

Zdroj: redakce, militaryfactory.com