Z další Putinovy obrněné chlouby se stal vrak. Jedná se o vychvalovaný tank T-90M

Ukrajinci poblíž Kyselivky v Charkovské oblasti zlikvidovali ruský konvoj, který se mimo jiné skládal z jednoho tanku T-90M a dvou modernizovaných tanků T-72B3M. Vysvětlujeme, co tyto stroje umí.

Podle analytiků z webu Oryxspioenkop přišlo Rusko o šest tanků T-90M, z nichž čtyři byly poškozeny, opuštěny ruskou posádkou nebo ukořistěny Ukrajinci a dva byly zničeny s ohledem na vzorek z Kyselivky.

Jedná se tedy o druhý případ zničení tanků T-90M zavedených do služby v ruských ozbrojených silách teprve v roce 2020. Podle odhadů webu Global Fire Power, které pojednávají o ruských schopnostech na konci roku 2021, jich bylo ve službě 67.

Na druhou stranu jsou vážnou ztrátou i dva tanky T-72B3M, které jsou nejpočetnějšími ruskými tanky s moderní termovizí francouzského původu a dvouvrstvým reaktivním pancířem Relikt. Rusko jich mělo na konci roku 2021 v provozu 570 a v době psaní tohoto článku jich Rusko ztratilo nejméně 191 (případy potvrzené fotografiemi). Naproti tomu mezi tanky T-72B3M a T-90M bylo 220 kusů tanků T-80BVM, z nichž Rusko ztratilo nejméně 62.

T-90M, T-72B3M a T-80BVM – špička a elita ruských obrněných jednotek

Tyto tanky počínaje tankem T-90M jsou nejlepšími stroji Putinovy armády s nejlepším situačním přehledem díky termovizním kamerám třetí generace Catherine-FC od společnosti Thales. Ty Rusům umožňují nejen účinně bojovat v noci, ale také mnohem snadněji odhalovat léčky, protože před termovizí je velmi obtížné se skrýt.

Tank T-90M, který na vojenském veletrhu osobně chválil Vladimir Putin, má mít také aktivní obranný systém Arena, ale o jeho působení na Ukrajině jaksi neexistují žádné důkazy.

Kromě toho mají výše uvedené tanky upravený systém řízení palby Sosna-U, lepší stabilizaci kanonu a možnost používat nové střely typu APFSDS s delším penetrátorem. Varianty tanku T-90M a tanku T-72B3M mají oproti starším variantám také výkonnější dieselové motory pro lepší mobilitu. V případě tanku T-72B3M se jedná o jednotku o výkonu 1130 koní, zatímco tank T-90M je poháněn jednotkou o výkonu 1000 koní.

Ty jsou díky reaktivnímu pancíři Relikt nejobtížnějšími cíli, ale Ukrajinci se s nimi mohou vypořádat pomocí střel FGM-148 Javelin nebo útokem standardními protitankovými zbraněmi, jako jsou kanony Carl Gustaf nebo Stugna-P, na méně chráněné boky nebo záď tanků.

Rusko má tedy tanky T-72B3 a T-90A s francouzskou termovizí, ale bez výrazných úprav motorů a s pancéřováním založeným na starších méně účinných směsích kostek ERA Kontakt-1 a Kontakt-5. Rusové nenahrazují ztráty novější technikou, protože ztratili kapacity na jejich výrobu a po vyčerpání zásob tanků T-72AV/B a T-80BV z konce SSSR sahají po ještě starších T-62. Naopak v případě T-90A se jedná o nejpočetnější T-72B3 a T-90A.

Zdroj: redakce, oryxspioenkop.com, globalfirepower.com