XM1155 je dělostřelectvo nové generace. Má rekordní dostřel 110 km

Společnost BAE Systems hlásí úspěšné zkoušky nového dělostřeleckého projektilu nové generace určeného pro 155mm houfnice. Podkaliberní střela vyvinutá v rámci programu XM1155 zasáhla cíl na rekordní vzdálenost více než 110 km, uvádí server Army Technology. To je více než dvakrát větší vzdálenost, než na jakou střílí houfnice Krab a většina ostatních modelů dělostřelectva ráže 155 mm.

Zprávy společnosti BAE Systems jsou zatím velmi obecné, ale i pár informací poskytnutých koncernem ukazují na dělostřeleckou revoluci, která se odehrává před našima očima. Podle společnosti BAE Systems zasáhl testovaný projektil cíl z větší vzdálenosti než jakýkoli dříve testovaný dělostřelecký projektil.

Před třemi lety střela vyvinutá společností Raytheon s dodatečným pohonem tryskami zasáhla cíl vzdálený více než 100 km. Tento výsledek byl překročen s raketou společnosti BAE Systems na 110 km.

Dělostřelecká střela menšího kalibru

K testu byla použita pro dělostřelectvo unikátní střela, která byla vybavena senzory umožňujícími přesné navádění na cíl.

Jednalo se také o podkaliberní střelu, což znamená, že se konstrukčně podobá protitankové munici používané v tancích. V tomto případě letěla k cíli střela ve tvaru šípu, vyrobená z velmi hustého materiálu, jako bývá wolfram nebo ochuzený uran.

„Šíp“ má velkou hmotnost, ale malý průměr, což snižuje aerodynamický odpor, který na něj působí. V praxi to znamená, že letí rychleji a dále než běžný projektil. Malý průměr zároveň znamená, že podkaliberní střela nenese výbušnou nálož a ke zničení cíle využívá svou kinetickou energii.

Nástupce houfnice Paladin

Atypické bylo i dělo, z něhož byl projektil vystřelován. Používalo se dělo XM907E2, vyvinuté v rámci programu ERCA (Extended Range Cannon Artillery) s hlavní ráže 58 mm, a tedy prodlouženou z dosavadního standardu 52 ráží.

V konečném důsledku se bude jednat o zbraň, která nahradí samohybné houfnice M109A6 Paladin, jež v současnosti používá americká armáda. Díky nové munici a delší hlavni bude zbraň schopna zasahovat cíle na více než dvakrát delší vzdálenost než doposud.

Zdroj: redakce, army-technology.com, BAE Systems