Vzácné záběry z Ukrajiny. Slovinské obrněné transportéry Valuk brázdí ukrajinskými bažinami

Na internetu se objevily vzácné záběry, na nichž je vidět obrněný transportér Valuk, který používá jeden z ukrajinských vojáků. Kde se tyto typy strojů ocitly na frontě a jaké jsou jejich vlastnosti?

Valuk jsou obrněné transportéry vyráběné v licenci od rakouské firmy Pandur vehicles pro slovinskou armádu. V loňském roce bylo na Ukrajinu dodáno 20 vozidel tohoto typu, ale samotný přesun byl zahalen tajemstvím. Informace o něm se ve veřejném prostoru objevily až poté, co se všechny připravené obrněné transportéry dostaly do rukou ukrajinských vojáků.

V posledních měsících nebyly zveřejněny žádné materiály potvrzující zapojení slovinských obrněných transportérů do probíhající války, ale nejnovější záběry ukazují, že stále pomáhají odrážet útočníky a brázdí místní bažiny.

Valuk na Ukrajině

Slovinské stroje o hmotnosti přibližně 12 tun umožňují posádkám dosáhnout rychlosti až 100 km/h. Jejich dojezd je také poměrně dlouhý – až 700 km (i když v náročnějších polních podmínkách se znatelně snižuje). Transportéry Valuk umožňují překonávat svislé překážky do hloubky 0,5 metru a vodní plochy hluboké až 1,2 metru, píše server Mil.

Standardní pancéřování poskytuje všesměrovou ochranu proti střelám ráže 7,62 mm a v přední zóně dodatečnou ochranu proti střelám ráže 12,7 mm. Lze jej však rozšířit tak, aby poskytoval všesměrovou ochranu na vyšší úrovni. Je rovněž vybaven ochranou proti NBC (jaderné, biologické a chemické zbrani) a automatickým systémem detekce a hašení požáru v kabině, zatímco posádka je navíc chráněna proti protitankovým minám.

Slovinská podpora Ukrajině

Obrněné transportéry Valuk mají také vybavení, které jim umožňuje raketové napadení nepřítele. Konstruktéři počítali s kulometem ráže 12,7 mm nebo automatickým granátometem ráže 40 mm.

Zajímavé je, že to není jediný příklad pomoci ze Slovinska, kterou se tamní úřady nechtěly chlubit. Podobně tomu bylo v případě transferu protiletadlových děl Zastava na Ukrajinu. Další vojenská pomoc, která ze země proudila na frontu, zahrnovala tanky M-55S (28 kusů), houfnice M2A1, vozidla HMMWV a bojová vozidla pěchoty M-80A (35 kusů).

Zdroj: redakce, mil.in.ua, Wikipedia